Mrówki są niezwykłymi stworzeniami, tworzą społeczności, komunikują między sobą, dzielą się pracą. Mrówki inspirują naukowców na całym świecie. Nas również, zwłaszcza pracowitością. Dlatego, chcemy im poświęcić trochę uwagi. Rozpoczniemy 10 ciekawostkami, z których większość jest powszechnie znana. Ale czy wszystkie?

1Mrówki społecznościowe

Ciekawostki o mrówkach rozpoczniemy od ich liczebności. Mrówki są insektami społecznymi, tworzą kolonie liczące od kilkudziesięciu do nawet wielu milionów osobników, które mogą zajmować duże terytoria.

2Mówi mrówka do mrówki

Mrówki komunikują się między sobą używając związków chemicznych zwanych feromonami. W ten sposób mogą ostrzegać się o niebezpieczeństwach albo informować o tym jak trafić do miejsca, gdzie jest pożywienie.



3Niech żyje Królowa!

Społeczności mrówek dowodzone są przez królową albo księżniczki. Ich funkcją jest znoszenie tysięcy jaj, z których wykluwają się młode, aby zapewnić przetrwanie kolonii. Mrówki, które zazwyczaj widzimy to pracownice, samice mrówek czyli Panie mrówki bez skrzydeł. Pracownice nie znoszą jaj. Ich zadaniem jest dostarczanie pożywienia, opieka nad potomstwem królowej i dbanie o porządek i obrona kolonii przed intruzami oraz wiele innych obowiązków. To niezwykle pracowite stworzenia.

4Panom już podziękujemy

Samce, czyli Panowie mrówki mają tylko jedno zadanie do wykonania. Jest to kopulowanie z królową. Po wykonaniu zadania Pan mrówka może sobie spokojnie umrzeć. Jego misja została spełniona.

5Jeszcze wszystkich nie znamy

Na świecie żyje ponad 20.000 gatunków mrówek. Spośród tej liczby 12.500 gatunków zostało do dzisiaj sklasyfikowane.

6Mrówka = Pudzian

Mrówka waży około 500mg i potrafi podnieść ciężar, który jest 50 razy cięższy od niej. To tak jakby przeciętnej wagi europejczyk podnosił bez problemu dwa motocykle na raz. Poniższy film znakomicie pokazuje siłę oraz spryt tych niezwykłych malców.

7Nie zadzieraj z mrówką

Armia mrówek potrafi pokonać znacznie większe od siebie stworzenia takie jak jaszczurki, ptaki, a nawet mniejsze ssaki. Po obejrzeniu tego filmu przekonasz się, że mrówki mogą nawet zwyciężyć w walce z dużym wężem.

8Mrówka to 1/4 z wszystkiego

Niektóre ciekawostki o mrówkach są zadziwiające. Wyobraź sobie, że mrówki mogą stanowić więcej niż 25% całej biomasy na naszej planecie.

92:0 dla mrówek

Wszystkie mrówki na Ziemi wspólnie ważą więcej niż wszyscy ludzie razem wzięci.

10Mrówka Ci powie jak było dawniej

Mrówki pojawiły się na Ziemi mniej więcej w tym samym czasie co rośliny, czyli 130 milionów lat temu. Ludzie pojawili się na naszej planecie dopiero 2 miliony lat temu.

Nam mrówki imponują zwłaszcza pracowitością. Zatem my zabieramy się do pracy, a Ciebie zapraszamy do dalszej lektury.

Znasz już ciekawostki o mrówkach. Zobacz niżej, co jeszcze dla Ciebie mamy.

Jeżeli podoba Ci się to co czytasz, udostępnij albo polub na facebook’u.



2 Comments

  1. Skoro mrówki podnoszą ciężar około 50 razy większy od wagi swego ciała to jest tak jakby czlowiek niósł okolo 20-tu motocykli a nie dwóch. Dodam do tego ,,wyginające” pszczoły i spadam stąd. Takie wpadki nie budzą zaufania do treści. Fajnie jest wykorzystywać modne chwyty typu EKOLOGO, tylko że za tym muszą być wiarygodne treści i myśl, ktorej tu brak. Powielanie informacji z portali i pseudo newsów z tv to droga do nikąd. Poczytajcie sobie nie o fotowoltaice ale o tym jak odzyskiwać energię słoneczną w nocy. Macie jakieś pojęcie o faktycznie eko technologiach? Silniki na sprężone powietrze o sprawności powyżej 70%, prąd uzyskany z różnicy potencjału ziemi , fotowoltaika z farb natryskowych gdzie koszt panela 1m2 /25 Watt to tyle co nadruk na koszulce i setki innych. Bierzcie się dzieciaki za myślenie a nie kopiowanie bzdur z rzeki modnych trendów.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here