Czy te rośliny uratują nasze powietrze? Kamal Meattle, przedsiębiorca i aktywista z Indii opowiada o swoich badaniach nad trzema pospolitymi roślinami doniczkowymi, które zestawione ze sobą mogą dostarczać świeże powietrze do budynków w dużych miastach. Plan Kamala jest szczególnie interesujący w momencie, gdy u nas włączył się Polski Alarm Smogowy

Jak produkować świeże powietrze w miastach?

Kamal Meattle mieszał od dziecka w Delhi, gdzie powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Lekarze stwierdzili, że jego wydolność płuc zmniejszyła się. Kamal zaczął więc pracować nad sposobem, aby ludzie w dużych miastach oddychali świeżym powietrzem.
Dzięki współpracy z IIT, TERI oraz NASA, Kamal odkrył, że istnieją 3 rośliny, dzięki którym można dostarczać wystarczającą ilość świeżego powietrza do budynków, bez konieczności wietrzenia pomieszczeń. Wietrzenie zresztą nie ma sensu w sytuacji, gdy na zewnątrz unosi się trujący smog. Aby zapewnić zdrowy oddech 300 pracownikom podczas pracy w budynku o powierzchni 4600 m.kw. zasadzono 1200 takich roślin. Badania trwały 15 lat.

 Efekty są zaskakujące. Jeżeli spędzisz w tym budynku 10 godzin, masz 42% szans na to, że poziom tlenu w krwi podniesie się o 1% . O 52% zmniejszyło się występowanie podrażnienia oczu wśród pracowników, o 34% zmniejszyła się ilość podrażnień układu oddechowego. Ilość zachorowań na astmę zmniejszyła się o 9%. Wyniki tych badań zostały opublikowane na stronie internetowej rządu Indii. Dodatkowo w firmie zanotowano 20% wzrost wydajności pracy, a siedziba została okrzyknięta najzdrowszym budynkiem w Delhi. A więc co to za cudowne rośliny?

Areka żółtawa

areca_lutescens-ikonaPierwsza to Areka żółtawa (ang. Areca Palm, łac. Chrysalidocarpus lutescens). Ta roślina usuwa CO2 i zamienia go w czysty tlen. Potrzebujemy 4 takie rośliny, wysokie do ramion, aby zapewnić produkcję tlenu dla jednej osoby. Rośliny te należy uprawiać na biohumusie lub hydroponicznie. Liście Areki żółtawej trzeba wycierać co 1-7 dni w zależności od zanieczyszczenia powietrza. Co trzy/cztery miesiące rośliny trzeba wystawić na zewnątrz.

Sensewieria gwinejska, wężownica

sansewieria-gwinejska-laurentii818Druga roślina to Sensewieria gwinejska, inaczej wężownica lub jęzor teściowej (ang Mother-in-law’s Tongue, łac Sansevieria trifasciata). Jest to również pospolita roślina doniczkowa. Nazywamy ją rośliną sypialnianą ponieważ zamienia ona CO2 w tlen w nocy. Takich roślinek wysokich do pasa potrzebujemy 6-8 na jedną osobę.

Rafidofora złota

plik50cf3c620ba31Ostatnia trzecia cudowna roślina do kompletu to Epipremnum złote inaczej Rafidofora (ang. Money Plant, łac. Epipremnum Aureum). Najlepiej uprawiać ją hydroponicznie. Jej funkcja to oczyszczanie powietrza z trujących formaldechydów i innych lotnych chemikaliów.

Cudowna kombinacja roślin – lifehack

Te trzy wymienione wyżej rośliny zestawione razem, mogą zapewniać dopływ świeżego powietrza w budynkach. Jedna produkuje tlen w dzień, druga w nocy, a trzecia oczyszcza powietrze. Można się zamknąć w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu bez dopływu tlenu z zewnątrz i żyć oddychając tylko tlenem wytworzonym przez rośliny. To cudowne. Kamal Meattle kontynuuje swoje badania, tym razem w dużo większym budynku o powierzchni 158 tyś. m.kw i z 60 tysiącami roślin. Jesteśmy ciekawi rezultatów, będziemy śledzić i damy znać.

Dlaczego to jest takie ważne? Kamal przytacza liczby. Przewiduje, że w ciągu następnej dekady światowe zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 30%. Na budynki przypada obecnie 40% zapotrzebowania na energię. Coraz więcej energii elektrycznej wytwarzane jest przez farmy fotowoltaiczne, ciepło przez kolektory słoneczne. Gdyby tak budynki zamiast zużywać energię na klimatyzację i wentylację produkowały tlen, Planeta Ziemia odetchnęłaby z ulgą.
A oto wystąpienie Kamala Meattle na konferencji TED:

3 super rośliny doniczkowe, które pokonają smog.
4.4 (87.14%) 84 głos[ów]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here