Audyt energetyczny – ekonomicznie i ekologicznie

92

Dla większości społeczeństwa słowo audyt energetyczny brzmi bardzo enigmatycznie. W tym artykule wyjaśnimy co to jest, na czym polega i dlaczego warto go wykonać.

Definicja

Audyt energetyczny to ekspertyza wykonywana pod kątem zużycia energii. Audyt może dotyczyć całego budynku lub wybranych zagadnień np. ogrzewania, czy oświetlenia. Taka kontrola energochłonności może też być przeprowadzana w firmach. W takim wypadku można przeprowadzić audyt np. wybranego procesu produkcyjnego albo też całego kompleksu biurowców, magazynów i hal.

Po co wykonywać audyt energetyczny?

Audyty energetyczne są przeprowadzane, aby zebrać dokładne dane odnośnie zapotrzebowania na energię oraz jej faktycznego zużycia. Celem kontroli jest też określenie konkretnych rozwiązań, które zmniejszą energochłonność poprzez zmiany technologiczne, organizacyjne lub formalne. W praktyce w wyniku audytu wykonuje się często prace termoizolacyjne budynku, wymianę pieców grzewczych, okien oraz drzwi. Dzięki takim inwestycjom można zaoszczędzić wiele pieniędzy na ogrzewaniu lub chłodzeniu budynku. Dodatkowo sprawdzenie aktualnego zużycia energii może pomóc w podjęciu decyzji o zmianie sprzętów AGD oraz oświetlenia na bardziej energooszczędne. Audyty energetyczne pozwalają także na prognozowanie zużycia energii w przyszłości. Dzięki temu możemy zdecydować się na taką modernizację budynku, która będzie optymalna przez dłuższy czas.

Na czym polega audyt energetyczny?

Podczas audytu należy przede wszystkim wykonać inwentaryzację techniczno-budowlaną budynku. Kolejnym krokiem jest ocena stanu technicznego budynku np. szczelność okien, wydolność systemu ogrzewania. Na podstawie tych danych wskazuje się propozycje przedsięwzięć termoizolacyjnych, które poprawią zużycie energii. Osoby przeprowadzające audyty energetyczne sporządzają także dokumentację, która pozwala na wybranie optymalnego wariantu zmian na podstawie stosunku efektu do kosztów ich wdrożenia.

Więcej informacji na temat audytu energetycznego znajdziesz na stronie http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/audyty-i-certyfikaty-energetyczne

Audyt energetyczny – ekonomicznie i ekologicznie
5 (100%) 4 głos[ów]

PODZIEL SIĘ
Niemożliwe? Niemożliwe!