Czym jest fotowoltaika?

253
Czym jest fotowoltaika?

Energię elektryczną najczęściej pozyskujemy w Polsce z węgla. W innych krajach także w elektrowniach atomowych, które są czystsze i bardziej efektywne. Jednak prąd możemy czerpać również z energii promieniowania słonecznego – czysto i ekologicznie.

Fotowoltaika, która określana jest również skrótem PV, jest dziedziną nauki i techniki, która koncentruje się na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. Proces ten zachodzi wskutek zjawiska fotowoltaicznego, inaczej efektu fotowoltaicznego. Po raz pierwszy zjawisko to zaobserwował Aleksander Edmund Becquerel w 1839 roku.

Aktualnie fotowoltaika znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Zainteresowanie nią ciągle rośnie nawet pomimo stosunkowo wysokich kosztów pozyskiwania energii w porównywaniu z tradycyjnymi technikami. To przede wszystkim kwestia ekologii, a także uniwersalności – promieniowanie słoneczne jest dostępne praktycznie wszędzie.

Ogniwa słoneczne – serce fotowoltaiki

Aby możliwe było przekształcanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną, stosuje się ogniwa słoneczne, które nazywane są też fotowoltaicznymi oraz fotoogniwami. Ogniwa te wytwarzane są głównie z materiałów półprzewodnikowych, na przykład krzemu, selenu czy germanu. Szeregowe połączenie ze sobą ogniw słonecznych pozwala na stworzenie baterii słonecznych.

Ogniwa słoneczne stosowane są w wielu różnych urządzeniach jako niezawodne i trwałe źródła energii. Możemy zobaczyć je między innymi w kalkulatorach, lampach ogrodowych, również stosowane są one do zasilania elektroniki sond i promów kosmicznych, doładowywania akumulatorów, a także stosowane są przy produkcji energii w elektrowniach słonecznych.

Także fotowoltaika może być wykorzystana w produkcji energii na własne potrzeby, zarówno dla użytkowników prywatnych, w gospodarstwach domowych, jak i w firmach. Energię możemy dodatkowo magazynować, a nawet sprzedawać do sieci.

Korzyści wynikające z instalacji fotowoltaicznej:

  • oszczędność na rachunku za prąd
  • możliwość zarabiania na odsprzedaży wyprodukowanej energii do sieci
  • większa niezależność w przypadku rosnących kosztów energii
  • możliwość korzystania z prądu nawet przy przerwach w dostawie z sieci
  • wsparcie dla środowiska naturalnego

Jak zacząć korzystać z ekologicznej energii elektrycznej?

Na dzień dzisiejszy w Polsce działa wiele firm, które zajmują się projektowaniem i realizacją instalacji fotowoltaicznych na zamówienie klientów. Wówczas możemy liczyć na profesjonalną pomoc w dziedzinie doboru najlepszych urządzeń wchodzących w skład instalacji.

Stworzenie własnej instalacji fotowoltaicznej nie jest tanie, niemniej jednak to przyszłościowa inwestycja, biorąc pod uwagę rosnące koszty prądu. Warto też wspomnieć, że możemy skorzystać z różnych form dofinansowania w celu uzyskania dodatkowych oszczędności w ramach OZE – odnawialnych źródeł energii.

Profesjonalne usługi w zakresie nowoczesnej energetyki, w tym fotowoltaiki oferuje firma Strefa Energii.

Czym jest fotowoltaika?
4.1 (82.86%) 14 głos[ów]