W większych miastach pojawia się coraz więcej pralni chemicznych. Nic w tym dziwnego, jest to rozwiązanie praktyczne oraz coraz tańsze. Wielu Polaków coraz chętniej przekonuje się do coraz częstszego ich wykorzystywania. Jak jednak działa pralnia chemiczna? O tym właśnie dzisiaj Wam opowiemy!

Przede wszystkim, warto pamiętać, że pralnie chemiczne są skierowane głównie dla osób, które chcą poddać czyszczeniu ubrania wykonane z materiałów, które po prostu nie nadają się do prania wodnego. Dotyczy to np. jedwabiu, wełny czy chociażby kaszmiru.

W czym pierzemy?

O ile w przypadku pralni wodnych mamy do czynienia po prostu z wodą, to w pralniach chemicznych jest ona zastąpiona specjalnym rozpuszczalnikiem – jak np. czterochloroetylen. Różnica polega również na tym, że pranie chemiczne jest znacznie przyjaźniejsze dla tkaniny – rozpuszczalnik nie wchodzi z nią w reakcję, lecz po prostu delikatnie odrywa brud. Następnie, w ramach całego cyklu prania, ubrania są również suszone. Całość może trwać około 1,5 godziny, co jest znacznie lepszym wynikiem niż w przypadku prania wodnego.

Czy to bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy takie pranie nie jest aby bardziej szkodliwe – może nie tylko dla samych ubrań czy ich użytkowników, ale np. dla środowiska? Odpowiedź jest jednoznaczna – takie pranie nie jest szkodliwe, jest wręcz ekologiczne. Wynika to z faktu, że proces suszenia polega na odparowaniu rozpuszczalnika, który cały czas pozostaje w agregacie. Dzięki czemu jakiekolwiek substancje chemiczne nie przedostają się w wyniku prania do środowiska.

Jak przebiega pranie?

Skupmy się teraz na samym procesie prania chemicznego, rozkładając go na poszczególne etapy. Zacznijmy od tego, że sam proces jest zautomatyzowany i niezwykle prosty, dzięki czemu nawet osoby, które nie mają doświadczenia w korzystaniu z np. samoobsługowych pralni chemicznych, bez problemu sobie z nim poradzą.

Całość prania odbywa się w szczelnym agregacie. Jako użytkownicy mamy do wyboru jeden za aż 20 trybów – tak wygląda to w przypadku sprzętu, który oferowany jest przez firmę Sovrana – specjalizującą się w wyposażaniu pralni, zarówno wodnych, jak i również chemicznych.

Po praniu całość jest odwirowywana. Następnie przechodzimy do suszenia, o którym już wspominaliśmy – polega ono na uruchomieniu zamkniętego cyklu ciepłego powietrza, które prowadzi z jednej strony do odparowania resztek rozpuszczalnika, z drugiej strony do wysuszenia danej tkaniny. Temperatura suszenia, w zależność od rodzaju tkanin, które suszymy, waha się w granicach od 50 do 70 stopni Celsjusza. Co ważne, cały proces suszenia kontrolowany jest przez czujnik wilgotności. Zatrzymuje on cały proces w momencie, kiedy ilość odparowywanego rozpuszczalnika jest minimalna.

Po praniu i suszeniu pralnie zazwyczaj oferują możliwość wyprasowania odzieży – w przypadku pralni samoobsługowych lub jest ono prasowane przez pracowników. Następnie, przy pomocny specjalnej pakowarki, pracownicy wkładają ubranie do folii – w takim stanie jest ono dostępne do odbioru przez klienta.

Czy musimy się obawiać nieprzyjemnego zapachu?

Odpowiedź jest prosta – nie. Po zakończeniu prania i suszeniu w agregacie faktycznie zostają minimalne ilości rozpuszczalnika. Jednak w tym momencie pranie jest dodatkowo wietrzone przez powietrze pobrana z otoczenia, resztki te więc są wydmuchiwane, następnie wymrażane przez specjalną chłodziarkę, a następnie skraplane do specjalnego zbiornika. W efekcie z jednej strony otrzymujemy perfekcyjnie czyste ubranie, które pozbawione jest nieprzyjemnych zapachów, z drugiej zaś – tak jak wspominaliśmy, rozpuszczalnik w ogóle nie wydostaje się z agregatu piorącego.

Destylacja

Co się dzieje z rozpuszczalnikiem po praniu? Jest on właśnie destylowany, czyli oczyszczany, a następnie ponownie wykorzystywany do prania. To zupełnie inne rozwiązanie, niż w przypadku prania wodnego, gdzie woda po prostu, po jego zakończeniu, trafia do kanalizacji.

Sprawdź sam!

Jak widać, proces prania chemicznego jest naprawdę prosty. Użytkownicy pralni mogą być spokojni o jego przeprowadzenie, jeżeli decydują się na pralnię samoobsługową. Szczerze zachęcamy do sprawdzenia takiego rozwiązania, jeżeli jeszcze nie mieliście okazji – sami przekonacie się, że jest ono nie tylko proste, ale również bardzo skuteczne oraz zaskakująco tanie. Coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z pralni chemicznych – możesz być jednym z nich.

sovrana.pl

 

 

 

Jak działa pralnia chemiczna?
2.1 (41.11%) 36 głos[ów]

PODZIEL SIĘ
Niemożliwe? Niemożliwe!