Ekologiczne sposoby pakowania

445
ekologiczne sposoby opakowania
recycling, reuse, garbage disposal, environment and ecology concept - close up of empty plastic water bottles with green recycle symbol on table

Mało kto na co dzień zastanawia się nad problemem opakowań, choć faktem jest, że zużywamy ich olbrzymie ilości. Wystarczy przyjrzeć się zwykłym zakupom spożywczym, żeby zauważyć, że większość kupowanych przez nas produktów jest w jakiś sposób zapakowana.

Obecnie pakowanych jest ponad 90% towarów dostępnych w sprzedaży i trudno wyobrazić sobie, aby ta liczba malała. Jednocześnie coraz większą wagę przykłada się do problemu ochrony środowiska, dla którego zużyte opakowania są poważnym problemem – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy POLPAK.

Funkcje opakowań

Opakowania są niezbędne w celu ochrony produktów przed uszkodzeniami i zabrudzeniem w czasie transportu. Opakowania produktów spożywczych chronią dodatkowo świeżość pożywienia i wydłużają czas przydatności. Estetyczne opakowania pełnią też funkcje marketingowe, podnosząc rangę producenta i zachęcając klientów do zainteresowania się danym towarem.

Recykling opakowań

Najważniejszym krokiem w kierunku ograniczenia negatywnego wpływu produkcji opakowań jest wdrażanie systemów odzysku i recyklingu materiałów opakowaniowych. Jednak działania ekologiczne można podjąć już na wcześniejszym etapie, przy samej produkcji opakowania.

Produkcja lekkich opakowań

Jednym z rozwiązań chętnie stosowanych przez producentów jest zmniejszenie ilości materiału wykorzystywanego do wytworzenia ekologicznego opakowania. Lżejsze opakowanie to nie tylko mniej odpadów po zużyciu, ale też mniej energii wykorzystanej w produkcji i transporcie.

Ekologiczne materiały opakowaniowe

Ważny jest także wybór surowców, z których produkuje się opakowania. Dlatego coraz większy udział w przemyśle opakowaniowym mają materiały naturalne, których wytwarzanie i obróbka nie powoduje dużej emisji zanieczyszczeń, jak ma to miejsce w przypadku większości tworzyw sztucznych.

Ekologiczne sposoby pakowania
2.5 (49.23%) 13 głos[ów]