Firma przyjazna środowisku

1388
firma przyjazna środowisku

W dzisiejszych czasach liczą się już nie tylko wyniki finansowe firmy, czy jakość jej produktów, ale też jej wpływ na środowisko oraz lokalną społeczność. Szerszy kontekst organizacji jest bardzo ważny dla konsumentów oraz kontrahentów. Coraz częściej słyszy się o bojkotowaniu jakiejś marki „tylko” ze względu na naruszanie naturalnego otoczenia.

Takie sytuacje są  bardzo kosztowne dla firm zarówno pod kątem finansowym, jak i wizerunkowym, nie wspominając już o stratach dotyczących środowiska. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw stara się działać w sposób sprzyjający naturalnym zasobom ziemi. Sposobem na to jest wprowadzenie Systemu Zarządzania Środowiskowego wg normy ISO 14001.

System Zarządzania Środowiskowego

Norma 14001 powstała, aby organizacje ograniczyły swój negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki jej wytycznym można zminimalizować zużycie energii oraz wody. Wdrożenie normy sprzyja też zmniejszeniu produkcji różnego rodzaju odpadów. Działanie zgodnie z tą normą jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale też dla finansów firmy. Wprowadzenie zasad ISO 14001 pozwala na spore oszczędności na opłatach za media, wywóz nieczystości, a nawet karach za zanieczyszczanie środowiska.

Środowiskowa ocena cyklu życia

Jest to narzędzie badawcze, które pozwala na ocenę cyklu życia produktu pod kątem jego wpływu na środowisko. Ocena jest oparta również o standardy ISO: 14040 oraz 14044. Prawidłowe przeprowadzenie wszystkich faz środowiskowej oceny cyklu życia pomaga projektantom i pracownikom działów badawczo-rozwojowych w ich pracy.  Ocena taka składa się z następujących etapów:

  • identyfikacji i oceny ilościowej obciążeń wprowadzanych do środowiska np. zużytych materiałów i energii, a także emisji i odpadów
  • oceny potencjalnych wpływów tych obciążeń na środowiskowa
  • szacowania alternatywnych opcji, które pozwoliłyby na zmniejszenie tych obciążeń.

Aby przeprowadzić ją należycie warto wcześniej odbyć szkolenie dotyczące zagadnień teoretycznych oraz praktycznych środowiskowej oceny cyklu życiahttps://szkolenia.bureauveritas.pl/srodowiskowa-ocena-cyklu-zycia/

Firma przyjazna środowisku
1.6 (31.85%) 27 głos[ów]

PODZIEL SIĘ
Niemożliwe? Niemożliwe!