Jak zarabiać na segregacji śmieci? Zadajemy sobie to pytanie coraz częściej. W końcu odpady do wtórnego przetworzenia to bardzo cenny surowiec, na który jest wielu kupców.

Mamy coraz większą świadomość tego, jak można ponownie wykorzystać to, co kiedyś nazywaliśmy śmieciami ➡ później odpadami ➡ a obecnie nazywamy surowcami.

Na codzień spotykamy coraz więcej przedmiotów codziennego użytku, które są wykonane z surówców wtórnych. Oto kilka przykładów z artykułu w Forbes:

 • Banknoty – wykonane z przetworzonej bawełny oraz jedwabiu
 • Wygłuszenie w głośnikach – z przetworzonych starych swetrów wełnianych (np. takich z łosiem 😉 )
 • Wypełnienie w zimowych kurtkach i śpiworach – z recyklingu jednorazowych reklamówek plastikowych
 • Ciepła bluza Polar – z recyklingu 35 plastikowych butelek PET

Przykładów możnaby wymieniać jeszcze więcej. W jednym z artykułów pisaliśmy o butach wykonanych ze starych sieci rybackich, które również stanowią duży ekologiczny problem dla mórz i oceanów na naszej planecie.

Dla wielu przedsiębiorców recykling to pomysł na biznes. W innym materiale możesz zobaczyć, jak Holendrzy produkują tusz do pisania ze smogu, a w jeszcze innym jak w Tajpej z butelek PET powstał nowoczesny budynek.

Recykling i upcykling – pomysł na biznes

Widzimy również w Polsce powstające społeczności, które nadają przedmiotom „nowe życie„. Jedni dzielą się i wymieniają niepotrzebnymi przedmiotami, aby je ponownie wykorzystać. Inni doszli do wniosku, że zarabianie na śmieciach to dobry pomysł na biznes. Zbierają zużyte przedmioty, aby je przetworzyć i wykreować coś zupełnie nowego i sprzedać – upcykling.

Przykłady prostych pomysłów na biznes recyklingowy, upcyklingowy, jednym słowem zarabianie na śmieciach to:

 • ubrania uszyte z innych starych ubrań i tkanin,
 • torby, portfele ze starych banerów, materiałów reklamowych itd.
 • meble z palet

W kwestii ochrony środowiska w Polsce wciąż mamy bardzo wiele problemów do rozwiązania i sporo jeszcze przed nami. Ale dobrze to świadczy o naszym społeczeństwie, że można zauważyć wzrastającą świadomość ekologiczną i ducha przedsiębiorczości w obszarze eko.

Biznes i recykling – zarabianie na śmieciach

Nas w ekologo.pl bardzo cieszy to, że biznes coraz częściej wchodzi na grunt ekologii i wykorzystuje swoje możliwości, aby dołożyć cegiełkę do poprawy stanu środowiska i rozwoju świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Zarabianie na śmieciach stało się dochodowym biznesem. Tak dochodowym, że zainteresowała się nim również tzw „szara strefa”.

Rynek w Polsce się dopiero rozwija, więc jest miejsce dla przedsiębiorców, którzy zastanawiają się ile można zarobić na śmieciach.

W tym artykule chcemy podzielić się pomysłem na biznes z recyklingu.

Jest to właściwie gotowe rozwiązanie na to, jak zarabiać na segregacji śmieci 4430zł/miesięcznie.

Jak zarabiać na śmieciach w skrócie:

 • problem śmieci leży na sercu wszystkich miast, gmin, województw
 • rozwiązaniem jest system segregacji odpadów wtórnych funkcjonujący w przestrzeni publicznej
 • jeżeli masz pomysł na rozwiązanie problemu śmieci, Urząd Pracy z przychylnością spojrzy na Twój wniosek o dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej
 • w tym artykule przedstawiamy gotowy pomysł na biznes z recyklingu z biznesplanem i obliczeniami ekonomicznymi

Co musisz zrobić, aby zacząć?

 1. kontaktujesz się z nami i nawiązujesz współpracę franczyzową
 2. idziesz z gotowym biznesplanem, produktem i rozwiązaniem problemu śmieci do Urzędu Pracy i wnioskujesz o dofinansowanie na założenie działalności – masz przychylność Urzędu.
 3. Z uzyskanych z Urzędu Pracy funduszy finansujesz gotowy pomysł na biznes
 4. Możesz zacząć działać!

W niniejszym dokumencie są zawarte najważniejsze informacje o składnikach systemu licencyjnego, zasadach i korzyściach wynikających z funkcjonowania w innowacyjnym przedsięwzięciu w ramach ogólnopolskiej sieci urządzeń służących do selektywnej zbiórki surowców wtórnych, będących jednocześnie atrakcyjnymi nośnikami reklamowymi.

Recykling – pomysł na biznes 4 w 1:

 • pieniądze za selektywną zbiórkę surowców wtórnych (aluminium i PET),
 • pieniądze za sprzedaż 3 m2 powierzchni reklamowej każdego z urządzeń,
 • pieniądze za sprzątanie terenu po organizowanych w mieście imprezach,
 • pieniądze za sprzedaż zielonych certyfikatów organizacjom odzysku

Rynek selektywnej zbiórki odpadów w Polsce jest dopiero w początkowej fazie rozwoju, dzięki czemu jest on ciągle atrakcyjny i bezpieczny dla nowych przedsiębiorców wchodzących dopiero do branży.

Wszyscy wytwarzamy odpady, których przetwarzanie kosztuje coraz więcej, więc dlaczego nie skorzystać teraz z okazji i nie zarobić poczwórnie?

Wraz z rozwojem ekonomicznym Polski co roku systematycznie wzrasta zużycie opakowań aluminiowych oraz butelek PET, a jednocześnie stale rośnie ilość odzyskiwanych i przerabianych opakowań, co bezpośrednio wpływa na cenę skupu.

Korzyści z selektywnej zbiórki i segregacji śmieci

Do najważniejszych korzyści jakie płyną z selektywnej zbiórki i segregacji śmieci należy zaliczyć:

 • Ograniczenie ilości odpadów, które trafiają do środowiska. Dzięki selektywnej zbiórce mniej puszek i butelek PET trafi do rowów, lasów, rzek i jezior.
 • Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza poprzez ograniczenie ilości śmieci spalanych w domowych piecach oraz miejskich kotłowniach. Powszechna utylizacja to nie przetwarzanie. Utylizacja odpadów nie rozwiązuje problemu. Dysponujemy w Polsce profesjonalnymi systemami przetwarzania odpadów, dzięki którym odzysk i przetwarzanie skutecznie chroni środowisko, zmniejsza zapotrzebowanie na pozyskiwanie nowych surowców naturalnych oraz pomaga (wydatnie!) oszczędzać energię.System pojemników do segregacji śmieci aktywnie wpisuje się w model organizacji selektywnego zbierania surowców wtórnych, koncentrując się przede wszystkim na zbieraniu i przygotowywaniu ich do przetworzenia – przez co wydawane przez społeczeństwo i administrację środki finansowe są w efektywniejszy sposób wykorzystywane.
 • Aktywne uczestnictwo w miejskich i gminnych programach aktywizacji zwyczajów konsumenckich, dzięki którym mieszkańcy mogą oszczędzać pieniądze wydawane na wywóz odpadów.
Jak zarabiać na segregacji śmieci - recykling pomysł na biznes
Jak zarabiać na segregacji śmieci?

Pojemniki do segregacji śmieci to nie tylko skuteczne narzędzie do selektywnej zbiórki
surowców wtórnych, dzięki której Licencjobiorca zarabia pieniądze przy niskiej kwocie inwestycji początkowej.

Przedstawione pojemniki do recyklingu to również nośnik reklamy. Dzięki ustawieniu w miejscach o dużym natężeniu ruchu jest niezwykle skutecznym i tanim narzędziem promocji lokalnej. Z takiego rozwiązania mogą korzystać największe, średnie, małe, jak i najmniejsze firmy.

Prezentowane pojemniki do segregacji śmieci przyciągają uwagę, a w wariancie MOBILE pozwalają na dotarcie do każdego praktycznie miejsca skupiającego klientów grupy docelowej reklamodawcy np. pasaże dostępne tylko dla pieszych, plaże, obszary z ograniczeniem dla ruchu samochodowego itp.

LICENCJA na pojemniki do segregacji śmieci

Przedsięwzięcie polega na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy niezależnymi podmiotami gospodarczymi – pomiędzy dawcą i biorcą licencji.

Przez cały okres trwania umowy licencyjnej strony pozostają prawnie i finansowo niezależnymi podmiotami.

Istota tego systemu polega na tym, że Licencjodawca nadaje swoim Licencjobiorcom prawo do korzystania z jego koncepcji biznesowej i znaku towarowego, a także do korzystania
ze stałej pomocy handlowej i technicznej, a jednocześnie nakłada na nich obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z jego koncepcją.

Dawca licencji jest bowiem właścicielem znaku towarowego i know-how sieci. Dzięki wejściu
do sieci, Licencjobiorcy uzyskują możliwość zakupu pojemników do segregacji śmieci w promocyjnych cenach.

W trakcie trwania umowy licencyjnej organizator systemu licencyjnego będzie miał obowiązek przekazywania Licencjobiorcy know-how w sposób ciągły, przez cały okres obowiązywania umowy.

Z kolei Licencjobiorca będzie miał obowiązek stosowania się do reguł działania w sposób uzgodniony pomiędzy stronami.

Misja systemu licencyjnego na pojemniki do segregacji śmieci

Jak zarabiać na segregacji śmieci - recykling pomysł na biznes
Jak zarabiać na segregacji śmieci? Recykling pomysł na biznes

Naszą misją jest tworzenie prostych i niezawodnych urządzeń ułatwiających zbiórkę i recykling odpadów, łącząc funkcje społeczne z działalnością komercyjną, która ma bezpośredni wpływ na rozwój lokalnego otoczenia biznesowego.

Nasza misja w praktyczny sposób działa w 3 wymiarach:

 • Dzięki swojej prostocie nasze pojemniki do segregacji śmieci tworzą dla Licencjobiorców nowy segment rynku, pozwalając zarabiać bez konieczności ponoszenia znacznych nakładów inwestycyjnych.
 • Wszechstronność zastosowań pojemników do segregacji śmieci pozwala na rozwijanie działalności równolegle w trzech kierunkach (recykling / reklama / imprezy i wydarzenia), co odpowiada potrzebom praktycznie każdej miejscowości w Polsce, a tym samym ogranicza ryzyko biznesowe.
 • System pojemników do recyklingu działa w ramach ogólnopolskiego systemu selektywnej zbiórki, recyklingu i przetwarzania surowców wtórnych, którego kształt wyznaczają przepisy i regulacje unijne. Zastosowanie tych przepisów wymaga od administracji samorządowej wdrażania nowych rozwiązań. Proponowane pojemniki do segregacji śmieci to idealne rozwiązanie dla lokalnego rynku, które nie powoduje dodatkowych obciążeń budżetu lokalnej administracji – spotyka się zatem z zainteresowaniem, życzliwością i akceptacją władz oraz lokalnej przedsiębiorczości, co zdecydowanie ułatwia pracę Licencjobiorcom.
Jak zarabiać na segregacji śmieci - Zarabianie na śmieciach
Recykling – pomysł na biznes – Pojemniki do segregacji śmieci + reklama dla firm

Cele systemu licencyjnego

 • Rozwój ogólnopolskiej sieci usług selektywnej zbiórki surowców wtórnych, obsługa wydarzeń i imprez. Prowadzenie działalności edukacyjnej w zakresie zrównoważonego rozwoju działań proekologicznych na poziomie każdej miejscowości w naszym kraju.
 • Rozwój ogólnopolskiej sieci tanich i niezwykle skutecznych nośników reklamowych, dostępnych nawet dla najmniejszych firm, dzięki którym mogą one rozwijać swoją lokalną działalność gospodarczą.
 • Zapewnienie naszym Licencjobiorcom efektywności ekonomicznej i organizacyjnej w wykorzystaniu zasobów i rozwiązań, jakie kryją się pod marką i cechami pojemników do segregacji śmieci. Zapewnienie zyskownej działalności o bardzo niskich nakładach inwestycyjnych (ponoszonych stopniowo) oraz satysfakcjonującym okresie zwrotu z zainwestowanego kapitału.Niska kwota inwestycji, szybki zysk i zwrot z inwestycji to nasza podstawowa dewiza!
 • Powielenie sprawdzonej koncepcji biznesowej, organizacyjnej i społecznej – otwarcie nowych możliwości rozwoju dla każdego, od niedoświadczonych przedsiębiorców po największe firmy w naszym kraju.
 • Wspólne, stałe wzmacnianie pozycji marki pojemników do recyklingu śmieci, zwiększenie jej rozpoznawalności wśród społeczeństwa, świata lokalnego biznesu, urzędów i administracji.
 • Zapewnienie stałego transferu know-how Licencjodawcy do Licencjobiorców systemu pojemników do segregacji odpadów, aby prowadzona przez nich działalność operacyjna nie odbiegała od standardów wypracowanych i stale aktualizowanych przez Centralę Systemu.

Korzyści związane z przystąpieniem do systemu licencyjnego

recykling zarabianie na segregacji śmieci
Recykling – zarabianie na segregacji śmieci

Dzięki zawarciu długoletniej (na okres min. 5 lat) umowy licencyjnej, Licencjobiorca uzyskuje prawo do prowadzenia działalności pod marką Licencjodawcy, zapewniając sobie w ten sposób szereg korzyści związanych z przystąpieniem do systemu, do których przede wszystkim należy zaliczyć:

 • Przekazanie w pełni przygotowanego i sprawdzonego na rynku modelu biznesowego, składającego się z urządzeń do selektywnej zbiórki surowców wtórnych, kompletnego wyposażenia dodatkowego oraz narzędzi wsparcia marketingowego, procedur organizacji sprzedaży oferowanych usług, pracy oraz skutecznych i sprawdzonych metod nawiązywania i utrzymywania relacji z instytucjami państwowymi, reklamy i marketingu, najlepszych praktyk w zakresie sprzedaży reklam i oferty usług systemu.
 • Otrzymanie gwarancji terytorialnej (na określonym terenie nie będzie prowadzona działalność innego Licencjobiorcy)
 • Stabilność działania, długi okres obowiązywania umowy licencyjnej, aktualizowana na bieżąco dokumentacja procedur zarządzania biznesem Licencjobiorcy, również w warunkach zmieniającego się rynku, aktów legislacyjnych oraz zmieniających się zwyczajów i nawyków Polaków.

Zestaw reklamowych pojemników do recyklingu

Przedmiotem oferty licencyjnej jest zakup przez Licencjobiorcę zestawu innowacyjnych urządzeń – pojemników służących równocześnie do:

 • selektywnej zbiórki i segregacji odpadów wtórnych
 • oraz jako nośniki reklamowe kampanii marketingowych firm i instytucji z terenu działalności firmy Licencjobiorcy.

Każdy z pojemników do recyklingu wyposażony jest w zgniatarkę, która pozwala na zmniejszenie objętości składowanych w nim surowców wtórnych, co ma bezpośredni wpływ na bieżące koszty obsługi.

Każdy pojemnik do segregacji odpadów jest wykonany w 100% z materiałów pochodzących z recyclingu.

Użyta do jego wyprodukowania technologia zapewnia doskonałą odporność na warunki atmosferyczne, ograniczenie uszkodzeń wynikających z bieżącego używania. Dzięki temu koszty związane z jego codziennym utrzymaniem są minimalizowane.

Standardowo gwarancja na pojemniki do segregacji udzielana jest na okres 12 miesięcy.

Zestaw pojemników składa się z 12 pojemników do segregacji typu Big Can oraz Big Bottle w dowolnym podziale. Dobór odpowiedniego udziału rodzajów pojemników uzależniony jest od szeregu czynników lokalizacyjnych oraz otoczenia, w którym będą się one znajdowały.

Rodzaje i modele pojemników do segregacji śmieci

 • BIG CAN – pojemnik o powierzchni reklamowej 3 m2 przeznaczony do selektywnej zbiórki surowców wtórnych – puszek z aluminium – wyposażony w zgniatarkę, dzięki której jednorazowo jest on w stanie pomieścić około 1500 puszek, o łącznej wadze ok. 35 kilogramów.Wymiary: Wysokość: 155 cm. | Średnica: 70 cm. | Waga: (pusty pojemnik) 25 kg.
 • BIG BOTTLE – pojemnik o powierzchni reklamowej 3 m2 przeznaczony do selektywnej zbiórki surowców wtórnych – butelek plastikowych PET – wyposażony w zgniatarkę, dzięki której jednorazowo jest on w stanie pomieścić około 800 butelek, o łącznej wadze 35 kilogramów.Wymiary: Wysokość: 175 cm. | Średnica: 70 cm. | Waga: (pusty pojemnik) 25 kg.
 • GALERY – pojemnik o powierzchni reklamowej 3 m2 przeznaczony do selektywnej zbiórki surowców wtórnych – butelek plastikowych PET lub puszek aluminiowych – wyposażony w dodatkową galeryjkę wystawową (zamykaną na klucz i oświetloną światłem LED), służącą do ekspozycji i sprzedaży produktów.
 • MOBILE – pojemnik o powierzchni reklamowej 3 m2 przeznaczony do selektywnej zbiórki surowców wtórnych – butelek plastikowych PET i puszek aluminiowych – zamontowany na ramie trójkołowego roweru, dzięki któremu możliwa jest mobilna obsługa imprez i wydarzeń, zarówno w obszarze zbiórki produktów do recyklingu, jak i emisji reklam.

Każdy z pojemników do segregacji śmieci dostarczany jest z kompletnym wyposażeniem dodatkowym. Umożliwia to montaż / demontaż oraz estetyczne użytkowanie – zestaw worków do składowania surowców wtórnych.

Jak zarabiać na segregacji śmieci 4430zł miesięcznie?

Przykładowy plan finansowy dla planowanego przedsięwzięcia Franczyzobiorcy przedstawia się następująco. Oto prosty rachunek ekonomiczny, oparty na już funkcjonujących zestawach.

Big Can – Selektywna zbiórka surowców
Minimalna ilość wybrań miesięcznie – 4
Zebrana ilość puszek (kg) – 420kg
Średnia wartość sprzedaży (zł) – 1218zł
Big Bottle – Selektywna zbiórka surowców
Minimalna ilość wybrań miesięcznie – 8
Zebrana ilość butelek (kg) – 1960kg
Średnia wartość sprzedaży (zł) 1862zł
Razem – Selektywna zbiórka surowców (zł) – 3080zł

Big Can / Big Bottle – Sprzedaż powierzchni reklamowej
Łączna powierzchnia reklamowa (metr kwadratowy) – 30m2
Cena za dzień emisji reklamy – 19,5zł
Łączne przychody ze sprzedaży reklam – 5850zł

Razem przychody: 8930zł
Koszty bieżącej działalności: 4500zł
Zysk brutto miesięcznie: 4430zł

Plan finansowy

Podane powyżej dane pochodzą z planu finansowego, opartego o wyniki ekonomiczne działających zestawów referencyjnych Franczyzodawcy. Ze względu na wielką różnorodność uwarunkowań rynkowych i lokalizacyjnych, nie jest w tym opracowaniu możliwe podanie dokładnych danych ekonomicznych dla każdego z miast w Polsce, takich jak przychody, koszty działalności operacyjnej, czy zysk, dających w efekcie odpowiedź jak szybko każda z rozpatrywanych inwestycji się zwróci.

Dlatego też przed podjęciem decyzji o współpracy kandydat na Franczyzobiorcę otrzyma od Franczyzodawcy model finansowy oraz wsparcie w zakresie jego rzetelnego opracowania, z uwzględnieniem szeregu czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Model finansowy uwzględnia między innymi:

 • Początkowe nakłady inwestycyjne w podziale na pojedyncze składniki – zestaw urządzeń + wyposażenie dodatkowe (zestaw narzędzi do montażu / demontażu urządzenia, zapasowe zgniatarki oraz worki foliowe).
 • Wartość przychodów w podziale na kategorie (zbiórka selektywna / sprzedaż reklam /
  obsługa imprez i wydarzeń) – pochodzących z analizy możliwości rozpatrywanego rynku – miejscowości w porównaniu do przychodów, jakie osiągają placówki własne / franczyzowe już działające w podobnym otoczeniu.
 • Koszty działalności operacyjnej franczyzowej placówki w szczegółowym rozbiciu na jej rodzaje (przede wszystkim: koszt najmu powierzchni pod ustawienie urządzeń na terenach prywatnych, paliwo, zużycie materiałów eksploatacyjnych).
 • Wysokość obciążeń, jakie w trakcie obowiązywania umowy franczyzowej Franczyzodawca
  będzie pobierał w postaci opłat bieżącej i marketingowej.
 • Zysk brutto – przed opodatkowaniem.
 • Zobowiązania podatkowe.
 • Zysk po opodatkowaniu.
 • Zysk narastająco – pozwalający na ocenę jak szybko nakłady inwestycyjne się zwrócą.

Opracowany przed podpisaniem umowy franczyzowej plan finansowy oraz jego wyniki stanowią jeden z fundamentalnych składników podejmowania przez Franczyzodawcę i Franczyzobiorcę decyzji o podjęciu bezpiecznej współpracy w ramach systemu franczyzowego.

Jak rozpocząć działalność w ramach systemu franczyzowego?

Naszym franczyzobiorcą może zostać każdy, kto:

 • akceptuje cele i zasady funkcjonowania systemu franczyzowego zapisane
  w podręczniku operacyjnym oraz umowie franczyzowej,
 • dysponuje środkami finansowymi umożliwiającymi rozpoczęcie działalności, lub posiada
  odpowiedni majątek / zabezpieczenia umożliwiające wprowadzenie częściowego
  finansowania zewnętrznego (leasing / kredyt),
 • prowadzi własną działalność gospodarczą (jako osoba fizyczna lub formie spółki
  osobowej albo kapitałowej), ewentualnie jest gotów do jej założenia,
 • będzie osobiście zaangażowany się w aktywną pracę związaną z pozyskiwaniem klientów, obsługą urządzeń oraz rozwojem działalności na podległym terenie,
 • posiada zdolności interpersonalne, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, chęć do nawiązywania relacji międzyludzkich, pasję tworzenia lokalnych rozwiązań proekologicznych,
 • zna lokalny rynek i jego otoczenie.

Chcesz zarabiać na segregacji śmieci i reklamie 4430zł miesięcznie?

Skontaktuj się ze mną i zadaj pytania. Chętnie odpowiem.

Mateusz Waliczek – Kakadu w ekologo.pl

Wypełnij formularz i poznaj więcej szczegółów licencji franczyzowej:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu kontaktu i omówienia przedstawionego pomysłu na biznes

 

Jak zarabiać na segregacji śmieci 4430zł miesięcznie? [Bez inwestycji – za pieniądze z Urzędu Pracy]
3 (60%) 18 głos[ów]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here