źródło: http://gadzetomania.pl/57450,kropelka-2015-polski-samochod-przejedzie-1000-km-na-1-litrze-paliwa

Jeśli Twój samochód spalaniem doprowadza Cię do rozpaczy lub gdy czytasz o Volkswagen’ie XL1 i widząc dane dotyczące spalania masz z zazdrości gęsią skórkę nawet nie czytaj o Kropelce i zawodach S.E.M, bo będzie jeszcze gorzej!

Hardcorowy Eco-Driving

Wielu kierowców spotkało się z pojęciem eco-driving’u. W skrócie to technika jazdy, dzięki której jesteśmy w stanie ograniczyć spalanie nawet o 20%. Jednak raz do roku organizowany jest pewien konkurs, który wynosi eko-jazdę na zupełnie inny poziom.
Eco-marathon bo o nim mowa, to konkurs dla studentów organizowany przez koncern Shell. Do rywalizacji stają studenci, a ich zadaniem jest przejechanie – skonstruowanym wcześniej pojazdem, jak największej odległości na jednym litrze paliwa.

11 drużyn z Polski i Kropelka…

Na tegorocznym Shell Eco-marathon Europe 2015, który odbędzie się 21-24 maja. Polskę będzie reprezentowało 11 drużyn z 6 uczelni z całego kraju:

ELVIC TEAM z Politechniki Lubelskiej
Green Arrow z Polietchniki Warszawskiej
Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej
Iron Warriors z Politechniki Łódzkiej
KNKP Racing z Politechniki Gdańskiej
Simr Team z Politechniki Warszawskiej
SKAP z Politechniki Warszawskiej
SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej
Smart Power z Politechniki Śląskiej
Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej
WAT ECO TEAM z Wojskowej Akademii Technicznej

Co to Kropelka?

Co to takiego ta Kropelka? Jest to super pojazd stworzony przez Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów (SKAP) z Politechniki Warszawskiej. Kropelka już w 2013 roku ustanowiła rekord polski przejeżdżając na jednym litrze paliwa 659 kilometrów!

W tegorocznym Eko-marathonie młodzi i zdolni z ekipy SKAP’u obrali cel 1000 km na jednym litrze paliwa! – za co trzymamy kciuki! Wszystko dzięki niewielkiej masie pojazdu około 3 kg, karoserii wykonanej z włókna węglowego i wielu godzinach ciężkiej pracy jak i skomplikowanych obliczeń by zmniejszyć opory aerodynamiczne.

Kropelka - dane techniczne pojazdu
źródło: https://interne.st/idea/kropelka-2015-najekonomiczniejszy-pojazd-w-polsce/115/

Warto wspomnieć o dotychczasowych sukcesach studentów z koła SKAP. Ich największe osiągnięcia to: w 2014 roku II miejsce wśród pojazdów napędzanych benzyną i III miejsce w klasyfikacji generalnej oraz w 2013 – I miejsce wśród pojazdów napędzanych benzyną i II miejsce w klasyfikacji generalnej.

Mamy nadzieję i trzymamy kciuki, że w tym roku Kropelka ustanowi swój rekord 1000 km/l i zdobędzie pierwsze miejsce! Więcej o Kropelce i SKAP’ie przeczytacie tutaj: Więcej o Kropelce.

A tak powstawało poszycie tego niezwykłego pojazdu.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here