Nie tak dawno pisaliśmy o Kropelce i grupie ambitnych studentów. Dziś wraz z grupą kolejnych młodych zdolnych zdobywamy kosmos!

Na przełomie maja i czerwca rozgrywane są zawody University Rover Challenge, które odbywają się na pustyni w stanie Uthah. Każdego roku do konkursu stają studenci z całego świata a ich zadaniem jest stworzenie łazika, który ma sprostać 4 trudnym zadaniom, które czekały by na Marsie:

• Pobranie próbek – odnalezienie stanowiska, pobranie próbki gruntu z głębokości co najmniej 5 cm, dokumentacja fotograficzna i prosta analiza pobranej próbki
  • Pomoc astronaucie – przewożenie niewielkich przedmiotów lub narzędzi, umieszczenie powielacza radiowego w pobliżu oznaczonego miejsca
  • Naprawa instalacji – przejazd do oznaczonego miejsca, obsługa prostych zaworów i przycisków
  • Pokonywanie terenu – przejazd oznaczoną trasą, wymagający pokonania między innymi zbocza o nachyleni powyżej 45°, upadku z wysokości ok. 1 metra, przejazdu po głazach i uskokach o wysokości do 0,5 metra

W tym roku do zawodów stanęło ponad 20 drużyn z całego świata. Na podium po raz kolejny stanęła drużyna z POLSKI – a nawet dwie!

Pierwsze miejsce należy do reprezentacji Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej -Legendary III zdobył 460 / 500 pkt.
Na drugim miejscu uplasował się zespół  BYU Mars Rover z amerykańskiego Brigham Young University – 371 / 500 pkt.
Podium zamyka zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej – Srorpio IV 364 / 500 pkt.

Tutaj tabela wyników – zobacz jak wypadły inne nasze team’y 😉

Warto wspomnieć, że Polskie drużyny startują w tych prestiżowych zawodach od 2009 roku i śmiało można powiedzieć, że zdominowaliśmy te zawody!

Poniżej polskie zespoły, które wzięły udział w zawodach URC i pozycje które zajęły.