Przepis na piękny ogród

176
Przepis na piękny ogród

Piękny, zadbany ogród to wizytówka każdego domu i wspaniała przestrzeń rekreacyjna dla całej rodziny.

Jednak osiągnięcie takiego rezultatu wymaga sporych nakładów pracy i ciągłego doskonalenia wiedzy i umiejętności. Na szczęście jednak, ogrodnictwo w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności, a ludzie zaczynają doceniać przyjemność płynącą z pracy na świeżym powietrzu. Co jednak zrobić aby efekty tych działań były naprawdę satysfakcjonujące? Jakie elementy powinny się znaleźć w naszym ogrodzie, aby stał się on powodem do dumy i przyciągał zazdrosne spojrzenia sąsiadów?

Trawnik

Może zabrzmi to banalnie, ale trawnik stanowi najważniejszy element każdego ogrodu. Zadbana, odpowiednio pielęgnowana darń jest wspaniałym tłem dla innych roślin, a także wymarzonym miejscem do zabawy dla dzieci i dorosłych. Wbrew jednak pozorom, wyhodowanie pięknego trawnika nie jest taką łatwą sprawą. Wymaga fachowego przygotowania podłoża, odpowiedniej pielęgnacji i nawożenia, a przede wszystkim właściwego doboru trawy. Jeżeli chodzi o tę ostatnią kwestię, do przydomowych ogrodów najczęściej poleca się mieszanki uniwersalne, które pięknie się prezentują, a przy tym są dość wytrzymałe na deptanie. Darń dobrze jest też wzbogacić jakimś ciekawymi akcentami, do czego doskonale nadadzą się trawy ozdobne. Będą one przykuwały wzrok, a prawidłowo pielęgnowane, będą cieszyły oko przez cały niemal rok.

Rośliny ozdobne

Dobór roślin ozdobnych nie jest sprawą łatwą i wymaga sporej wiedzy. Krótko mówiąc, idealnie skomponowane połączenie to takie, w którym znajdują się rośliny kwitnące o różnych porach roku, dzięki czemu nasze rabaty będą zawsze kolorowe i atrakcyjne. To jednak nie wszystko. Równie ważna jest ich wielkość i wymagania środowiskowe. Wybierając rośliny ozdobne nie można się kierować jedynie kuszącymi fotografiami. Trzeba też dowiedzieć się jakie mają wymagania glebowe, jak znoszą zimy, czy wymagają stanowisk nasłonecznionych czy zacienionych oraz jakie osiągają rozmiary. Początkujący ogrodnicy często zapominają przede wszystkim o tej ostatniej kwestii, przez co zdarza się, że urocza, niewielka roślinka po kilku latach niespodziewanie osiąga wysokość kilku metrów…

Dodatkowe wskazówki

Oczywiście każda szkółka roślin powinna posiadać wykwalifikowany personel, który będzie w stanie doradzić początkującemu ogrodnikowi, jednak już przed wybraniem się na zakupy warto zrobić wstępne rozeznanie i plan ogrodu. Trzeba wiedzieć, ile przestrzeni przeznaczymy na rabaty kwiatowe, ile na ewentualną altanę, a ile na ogród warzywny czy sad. Dzięki temu będziemy już mniej więcej wiedzieć ile roślin i jakiej wielkości możemy zakupić, a tym samym unikniemy w przyszłości konieczności uciążliwego i, co tu dużo mówić, nieprzyjemnego obowiązku karczowania.

Przepis na piękny ogród
3.7 (73.33%) 6 głos[ów]