Jakie rośliny warto mieć w domu?

520

Zapewne wiesz, jak ważne dla naszego zdrowia są rośliny w domu. Produkują one tlen, a niektóre gatunki pochłaniają toksyczne związki, które uwalniają się z otoczenia. Zagłębiając się w ten artykuł, dowiesz się, które rośliny warto mieć w domu.

Zioła w domu

Zioła świetnie wpływają na nasze zdrowie, nadają smak domowym potrawom i dodatkowo wyglądają bardzo dekoracyjnie. Szczególnie wtedy, gdy są zasadzone w specjalnych doniczkach, które sprawdzicie na stronie Przydomu.pl.

Wśród ziół w domu nie może zabraknąć: mięty pieprzowej, szczypiorku, bazylii, natki pietruszki, melisy i majeranku. Sadząc te zioła do doniczek, pamiętajmy o ich wymaganiach. Zioła, które wytwarzają duży system korzeniowy (np. mięta) potrzebują dużych doniczek. Natomiast płytsze idealnie nadają się dla ziół jednorocznych.

Rośliny nawilżające powietrze

W kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych znajdziemy rośliny doniczkowe, które szczególnie dobrze radzą sobie z nawilżaniem powietrza. Wśród tego typu roślin możemy wyróżnić skrzydłokwiaty, paprocie, storczyki czy bluszcze. Rośliny te lubią mieć dużo wody, która szybko z nich wyparowuje.

Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn

Nie widać ich, ale są wszędzie, mowa tutaj o toksynach. W walce z nimi mogą nam pomóc poszczególne rośliny:

  • Dracena obrzeżona – sprawdza się w pomieszczeniach, w których są często palone papierosy. Pobiera z otoczenia między innymi nikotynę, tlenek węgla, czy toluen, benzen, czy formaldehyd.
  • Paprocie – świetnie usuwają z powietrza formaldehydy, które uwalniają się z kuchenek gazowych.
  • Skrzydłokwiat – oczyszcza powietrze z acetonu znajdującego się głównie w kosmetykach, benzenu uwalniającego się z zasłon, czy dywanów. Pochłania również formaldehyd, który wydobywa się między innymi z wykładzin. Z powietrza pobiera również alkohol, który ulatnia się z perfum, a także z płynów do płukania.
  • Bluszcz – produkuje duże ilości tlenu, oczyszcza pomieszczenie z tlenku węgla, trichloroetenu oraz benzenu. Co ważne, toleruje małe natężenie światła, więc sprawdzi się z zacienionych pomieszczeniach.
  • Figowiec sprężysty – oczyszcza powietrze z formaldehydu, tlenku węgla oraz trichloroetenu. Dzięki temu sprawdzi się w pokoju dziennym. Warto zwrócić uwagę na to, że lubi jasne pomieszczenia, a także dużą ilość wody.

Dzięki wymienionym wyżej roślinom możemy udekorować swoje mieszkanie, a także poprawić w nim jakość powietrza. Te gatunki roślin nie wymagają szczególnej opieki. Co ważne, są proste w uprawie, dlatego warto wzbogacić nimi swój dom.

Jakie rośliny warto mieć w domu?
4 (80%) 4 głos[ów]