Rok 2013 niewątpliwie należał do rewolucji w sferze gospodarowania odpadami – to właśnie wtedy po raz pierwszy zostaliśmy tak naprawdę skłonieni przez przepisy do tego, aby zacząć segregować odpady na nieco szerszą skalę. Zmiany miały na celu zmniejszenie ilości odpadów, które trafiały na składowiska i napędzenie „recyklingu”.

Unia Europejska coraz mocniej naciska na kraje takie jak Polska, w których proces odzyskiwania odpadów jest wyjątkowo słaby – w 2016 roku udział śmieci, które trafiły do pełnego recyklingu, wynosił 26 %. Dla porównania, w Niemczech aż 80% śmieci trafia do przetwórni odpadów. Z przetwórni, śmieci wydostają się w postaci przetworzonych surowców, z których w następnej kolejności powstają doniczki, opakowania szklane, elementy instalacji kanalizacyjnych i wiele innych.

Dla wyobrażenia, jak łatwo przeobrazić surowiec w konkretny przedmiot, posłużmy się przykładem rowerów, które czasami tworzy się z aluminium pozyskanego z puszek po piwie i innych napojach. Specjaliści obliczają, że wystarczy 600 aluminiowych takich puszek, aby pozyskać surowiec wystarczający do wyprodukowania nowego roweru. A tak naprawdę 600 aluminiowych puszek to ilość, którą w dzisiejszych czasach można swobodnie pozyskać drogą całkowicie pasywną w jeden weekend. Wystarczy, aby jeden dziesięciopiętrowy blok mieszkalny, jakich wiele w większych miastach, wyrzucił pojemniki po napojach spożywanych przez dwa wolne od pracy dni.

Problem jednak polega na tym, że w praktyce nie istnieje sprawny system segregowania odpadów, dzięki któremu moglibyśmy pozyskiwać odpowiednią ilość wyselekcjonowanego materiału. Nie każdy z nas wie, do którego pojemnika należy wrzucać takie aluminiowe puszki – w jednych gminach  jest to pojemnik czerwony, w innych żółty, a w jeszcze innych właściwie widzimy na podwórku dwa kontenery: zielony i czarny – i tutaj również nie wiemy już zupełnie który do czego służy. Taka dezinformacja, w połączeniu ze słabą widocznością samych kontenerów, zniechęca. W dodatku, w wielu miejscach nadal mamy bardzo okrojoną segregację, polegającą jedynie na oddzielaniu śmieci segregowanych od całej reszty.  To, jak niewielkiej wartości jest zawartość pojemnika, w którym są wymieszane wszystkie śmieci segregowane, można sobie jedynie wyobrazić. Wszystko wynika z niedopracowania przepisów prawnych regulujących segregowanie.

pojemnik do segregacji
Od lipca 2017 obowiązują 4 kolory pojemników na odpady

Ustawa z 2013 roku nakazała segregowanie śmieci, jednak w przepisach nie ustalono żadnych norm dotyczących ilości pozyskiwanego w ten sposób surowca na konkretnym terenie. Oznacza to, że każda gmin lub miasto miało właściwie wolną rękę w kwestii tego, jak duże obszary będą objęte pełną segregacją. Dlatego w jednej miejscowości mamy system dwupojemnikowy, w innej już czteropojemnikowy.

Wspomniany chaos w ustaleniach odnośnie koloru pojemników wynika z tego, że samorządom terytorialnym pozostawiono także całkowicie wolną rękę w kwestii wyboru firmy odbierającej odpady, a tutaj – każdy podmiot gospodarczy ma całkowitą swobodę w ustalaniu kolorów pojemników. Szybko doprowadziło to do sytuacji, w której wielu mieszkańców miast i wsi zniechęcało się przez niedostateczną informację i zaniechało segregowania śmieci lub – co gorsza – wielu z nas wrzucało śmieci do nieodpowiednich pojemników, niwecząc tym samym pracę innych osób, które prawidłowo wyselekcjonowały odpady.

pojemniki do segregacji
Sposób na to, jak zaimprowizować początkowy pojemnik do segregowania odpadów. Jest to niedrogi stojak ułatwiający segregację.
Do klap przymocowane są kolorowe worki, które można w każdej chwili wyjąć i wynieść do zbiorczego kontenera. Fot. Ogrodosfera.pl

O tym, jak prawidłowo segregować, można było dowiedzieć się właściwie tylko ze strony internetowej firmy odbierającej śmieci z danego terenu lub w kontakcie telefonicznym z urzędnikami. Standardowe informacje o tym jak segregować odpady nie miły najczęściej znaczącego odniesienia do zwyczajów panujących na naszym podwórku.  Nie warto mieć złudzeń, że większość osób poświeciło swój czas na ustalanie, jak prawidłowo selekcjonować śmieci w swojej gminie. Rzeczywistość najczęściej wygląda w tym wypadku odwrotnie -należy spodziewać się, że większość ludzi nie wyszukiwało aktywnie informacji na ten temat.

Na szczęście jednak, po 3 latach narzekań, nastąpiły pierwsze próby uzdrowienia tej sytuacji. Po pierwsze, w 2016 roku wprowadzono rozporządzenie nakazujące, że do 2012 roku zasady dotyczące kolorystyki pojemników maja się ujednolicić na terenie całego kraju. Ustalono dla całego kraju, że śmieci mają być selekcjonowane na frakcje: szkło, papier, plastik i metale, odpady bio i odpady zmieszane. Nie ma tutaj, tak jak dotychczas, swobody wyboru – wszędzie mają znaleźć się wszystkie pojemniki, pozwalające w pełni segregować odpady, zgodnie  z tak zwaną sztuką recyklingu. Jak widać więc, nadchodzą lepsze czasy dla osób, którym zależy na tym, aby móc przyczynić się choć trochę do zmniejszenia odpadów na powierzchni Ziemi. Recykling jest właśnie najprostszą drogą ku temu – mamy nowoczesne technologie, które pozwalają poradzić sobie z nadmiarem eksploatacji naturalnych zasobów naszej planety. Trzeba jednak wykazać aktywną postawę i zacząć segregować śmieci.

pojemniki do segregacji
Mimo zmian, w niektórych miejscach nadal spotkamy się z segregacją rozszerzoną, zgodnie z którą szkło można dodatkowo
rozdzielać na białe/przezroczyste i kolorowe. Do składowania białego szkła służą pojemniki białe. Do kolorowych: zielone.

Segregowanie śmieci dla początkujących, czyli jak zacząć i nie pogubić się w gąszczu zasad?

Jeśli jesteś początkujący i wczytywanie się we wszystkie zasady selekcji przerażają cię, warto zacząć od prostych czynności. Po pierwsze, warto pamiętać zawsze o tym, aby nie wyrzucać tak zwanych odpadów niebezpiecznych do żadnego z pojemników na śmieci segregowane. Są to odpady medyczne, leki, strzykawki, a także baterie, świetlówki i opakowania po farbach.

Bardzo ważne jest też, aby nie wrzucać do pojemników  z papierem żadnych żywych, biodegradowalnych odpadów – wystarczy wyobrazić sobie, co stanie się z pojemnikiem czystych, suchych gazet, gdy rzucimy do niego dwa zgniłe jabłka i pozostawimy na ponad tydzień. Do pojemników z papierem, na tej samej zasadzie, nie należy wrzucać odpadków higienicznych, takich jak zużyte chusteczki higieniczne, czy pampersy.

Odpady papierowe
Bardzo ważne jest, aby przestrzegać zasady niewrzucania odpadów biodegradowalnych do pojemników na papier

Woreczki foliowe wyrzucamy do pojemników na tworzywa sztuczne – czyli do tych oznaczonych na żółto. Na pewno jednak nie warto wrzucać tam worków po surowym mięsie ani tez worków bardzo zanieczyszczonych jedzeniem. Jeśli wiemy, że to co chcemy wyrzucić zacznie szybko gnić, wówczas jak najbardziej trzeba skierować takie odpadki do pojemników na śmieci zmieszane.

Inna ważna rzecz, którą trzeba przyswoić już na samym początku, to odkręcanie korków z butelek plastikowych – same butelki są z całkowicie innego materiału niż owe nakrętki. Odkręcanie ich przyspieszy proces recyklingu i przede wszystkim… pozwoli na oszczędność miejsca w kontenerze na śmieci.

Jeśli chodzi o szkło, należy nauczyć się, że do pojemników nie wrzucamy nigdy szkła z szyb okiennych, a także szkła z luster. Również porcelana i szkło z naczyń żaroodpornych nie nadaje się do składowania w niebieskich pojemnikach. Jednym z pierwszych dylematów, przed którymi staniemy na początku naszego segregowania śmieci, będzie zagadka, czy karton po mleku pasuje do pojemników niebieskich, czy żółtych? Przetwórnie odpadów mówią jasno – do żółtych.

Kosz z butelkami plastikowymi
Pojemnik wypełniony dobrze wyselekcjonowanymi butelkami plastikowymi

Gdy już przyswoimy te pierwsze zasady, z łatwością nauczymy się kolejnych. Warto to robić, bo od recyklingu w dzisiejszych czasach nie ma już ucieczki – jest to nasz obowiązek, jako osób korzystających stale z komfortowego, nowoczesnego i pełnego wygód życia.

Chcesz urządzić swój pierwszy kącik do segregowania? Sprawdź, jakie pojemniki na odpady mogą być przydatne!

Segregowanie odpadów dla początkujących, czyli od czego zacząć?
1.7 (34.55%) 11 głos[ów]

PODZIEL SIĘ
Niemożliwe? Niemożliwe!