Sposoby usprawnienia pracy na roli

227
sposoby usprawnienia pracy na roli

Już od wieków właściciele gospodarstw wiejskich lub zwyczajni ludzie pracujący w polu szukali sposobów na osiągnięcie dużo lepszych plonów przy tym samym nakładzie pracy. Dlatego mówi się, że potrzeba jest matką wynalazku.

Obecnie rolnictwo i uprawa ziemi, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych, pozwala na uzyskanie dużych zysków przy coraz mniejszym nakładzie pracy. Co stoi za sukcesem tych gospodarstw, które mimo że często osiągają monstrualne, wielohektarowe rozmiary, to wcale nie potrzebują dużej załogi do obsługi? To wszystko jest wypadkową myśli technicznej kilku znanych wynalazców oraz zmian społeczno-gospodarczych na całym świecie w ostatnich latach.

Historia uprawy i rolnictwa w pigułce

Chyba każdy, kto nie przysypiał na lekcjach historii zbyt często, zdaje sobie sprawę, że uprawa roślin była możliwa dopiero do zaprzestaniu przez człowieka koczowniczego trybu życia i osiedlenie się w konkretnym miejscu na stałe. Wraz z upływającymi wiekami ludzie zaczęli sami hodować różne gatunki roślin, wypierając w ten sposób zbieractwo. Oczywiście zaawansowane narzędzia ogrodnicze, które znamy dzisiaj, nie były dostępne dla ówczesnych rolników. Wszelkie urządzenia typu glebogryzarki spalinowe czy wiele innych pozostawały wtedy w strefie marzeń. Wszystkie prace w polu były wykonywane ręcznie. Dopiero potem do powszechnego użycia weszły protoplasty maszyn rolniczych, czyli pługi, które ciągnięte były przez silne i masywne woły lub konie. Dużym skokiem technologicznym, jeśli chodzi o uprawianie roli, było zastosowanie trójpolówki, co pozwoliło na zredukowanie wyjałowienia ziemi, a w efekcie zwiększenie plonów, Obecnie rolnicy mają do dyspozycji bardzo dużo zaawansowanych maszyn takich jak nowoczesne traktory, które bardzo często mają wartość samochodu osobowego wyższej klasy. Wszystko to jest odpowiedzią rolnictwa na rosnące zapotrzebowanie na żywność, które uwarunkowane jest lawinowo zwiększającą się populacją ludzi na Ziemi.

Czym kierować się przy wyborze odpowiednich narzędzi do pracy?

Odwiedzając sklep ogrodniczy mamy prawo wśród mnogości różnych narzędzi, urządzeń czy nawozów do roślin czuć się trochę zagubieni. Często nawet sprzedawca w danym sklepie tylko sprawę komplikuję, ponieważ zadaje nam bardzo szczegółowe pytania odnośnie naszych drobnych upraw, na które zwykła osoba zajmująca się ogrodem może nie znać odpowiedzi. Dużym ułatwieniem może okazać się ogrodniczy sklep internetowy, który przy każdym produkcie posiada bogaty opis oraz specyfikację konkretnego produktu. Pozwoli nam to lepiej zorientować się, jakiego rodzaju narzędzia potrzebujemy oraz czy ten konkretny produkt spełni nasze oczekiwania. Za przykład możemy tutaj podać produkty różnych firm, które w swojej ofercie posiadają między innymi glebogryzarki elektryczne. Wszystkie glebogryzarki okraszone są szczegółową specyfikacją oraz dokładną ceną za konkretny produkt.

Maszyny rolnicze dla wymagających

W dużo lepszej sytuacji znajdują się osoby, które zawodowo zajmują się pracą na roli. Mają oni już ściśle sprecyzowane wymagania co do konkretnego produktu, więc szukają oni po prostu sposobu na zapłacenie za niego jak najmniej. Pamiętajmy jednak, że w przypadku produktów takiego typu cena zazwyczaj idzie w parze z jakością. Pierwszą rzeczą jaka powinna warunkować decyzję o zakupie konkretnej maszyny jest powierzchnia robocza. Może ona się wahać od 30 do 40 cm, jednak najlepsze aeratory i wertykulatory elektryczne powinny mieścić się w uśrednionej wartości tego przedziału, gdyż zbyt duża powierzchnia robocza w połączeniu z przyczepionym do urządzenia kablem może powodować, że użytkowanie go będzie bardzo uciążliwe, a samo urządzenie będzie pod sterowne. Warto w tym wypadku zastanowić się, czy lepszym wyjściem z tej sytuacji będzie zakup produktów oznaczonych jako aeratory i wertykulatory spalinowe. Do ich użytkowania należy oczywiście doliczyć koszta związane z odpowiednim paliwem, jednak przy obecnych cenach za energię elektryczną oraz dużych stratach spowodowanych długością przewodu, kupno takich właśnie produktów może okazać się sporą oszczędnością.

Sposoby usprawnienia pracy na roli
4 (80%) 4 głos[ów]

PODZIEL SIĘ
Niemożliwe? Niemożliwe!