ukąszenie kleszcza - poznaj wroga

Ukąszenie kleszcza może być szczególnie niebezpieczne. Te małe, nieprzyjemne stworzenie przemyca do krwi groźną i trudną do wykrycia chorobę – Boreliozę, a także odkleszczowe zapalenie mózgu oraz anaplazmozę. Zobacz podstawowe informacje, które pomogą Ci pozbyć się tego małego bandyty.

Ukąszenie kleszcza to poważna sprawa. Nie jesteśmy specjalistami w temacie kleszczów, więc powołujemy się na informacje znalezione w sieci. Przytaczamy krótko wskazówki dotyczące bezpiecznego usuwania kleszcza oraz dezynfekcji rany. Niżej w artykule znajdziesz linki do źródeł informacji: strony Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz serwisu poradnikzdrowie.pl. Przedstawiamy także film, który pozwoli Ci poznać wroga. Zobaczysz między innymi jak atakuje kleszcz, jak wpija się w skórę oraz jak się zachowuje na ciele psa. Ale od początku.

Jak wyciągnąć kleszcza?

  1. Wysterylizuj sprzęt do usuwania kleszczaWyposaż się w specjalne szczypce, pompki ssące lub inny sprzęt, który można dostać w aptece. Nie powinno się wyciągać kleszcza palcami ani nieprofesjonalnym sprzętem, ponieważ możesz go zgnieść albo urwać głowę.
  2. Chwyć kleszcza przy samej skórze i wyciągnij do góry zdecydowanym ale delikatnym ruchem
  3. sprawdź, czy wyciągnięty kleszcz jest cały, czy część nie została pod skórą
  4. starannie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukąszenia wodą utlenioną lub 40 procentowym alkoholem

Ukąszenie kleszcza to gra z czasem. Ważne jest, aby usunąć kleszcza jak najszybciej po tym jak wgryzie się w skórę. Po wyciągnięciu kleszcza obserwuj miejsce ukąszenia. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące zmiany, skonsultuj się z lekarzem.

Czego nie robić?

  1. Nie łap i nie ściskaj kleszcza za brzuch, zwłaszcza, kiedy jest już najedzony. Wtedy wyciśniesz do krwi zakażony płyn z kleszcza.
  2. Nie wyciągaj kleszcza palcami, ani  nieprofesjonalnym sprzętem. Kup profesjonalne narzędzie w aptece za nawet kilkanaście złotych.
  3. Nie wykręcaj kleszcza! W ten sposób łatwo „ukręcisz mu kark” jak Steven Segal i urwiesz głowę, a nie o to chodzi.
  4. Nie próbuj zniechęcić kleszcza środkami takimi jak alkohol, masło czy środki chemiczne. Kleszcz nie odpuści, za to możesz go doprowadzić do wymiotów, które trafią do krwi.

Jak już wspomnieliśmy, nie jesteśmy „kleszczologami”. Powyższe informacje zaczerpnęliśmy z internetu i polecamy Tobie również staranne poszukiwania informacji. Pamiętaj, żeby nie zwlekać z wizytą u lekarza jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Źródło informacji o usuwaniu kleszcza: pzh.gov.pl – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz www.poradnikzdrowie.pl

A teraz zobacz film, który pozwoli Ci poznać strategie działania kleszczów. Ciekawe jest, jak kleszcz poluje na swoją ofiarę i jak się na nią dostaje. Kiedy pogoda sprzyja i chętnie spędzamy czas na łonie natury, warto znać informacje o kleszczach, zwłaszcza teraz, kiedy jest ich tak dużo.

Zobacz najczęściej czytane artykuły:

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here