Do obowiązków każdego właściciela czworonoga należy nie tylko regularne wyprowadzanie go na spacery i podawanie mu jedzenia oraz wody. Niezwykle ważnym aspektem życia psa jest również utrzymywanie odpowiedniej higieny. Niestety, wielu z nas nie wie, w jaki sposób dobierać kosmetyki w taki sposób, aby były jak najbardziej efektywne, a z drugiej strony nie narażały zwierzęcia na przykre konsekwencje. Wbrew pozorom kąpiel psa nie musi być wcale traumatyczna zarówno dla niego, jak i dla nas. Jeżeli w odpowiedni sposób zadbamy o dobór właściwych środków oraz optymalny nastrój, zwierzę będzie zdrowe i właściwie zadbane, a cały zabieg nie będzie wiązał się z nieprzyjemnymi sytuacjami.

Higiena psa

Przyjęło się sądzić, że psy nie znoszą jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych. Z tego powodu wielu właścicieli tych czworonogów przeprowadza kąpiel jak najrzadziej, a często za olbrzymi sukces uważa zmuszenie zwierzęcia do wejścia do wanny i popluskania się w wodzie. Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują jednak specjalnych kosmetyków, które zadbają nie tylko o atrakcyjny wygląd ich sierści, ale również o odpowiednie nawilżenie i ochronę skóry. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wykorzystywać preparatów stworzonych dla ludzi – mogą doprowadzić do powstania podrażnień. Wynika to z różnic w pH skóry psa i człowieka. Co więcej – ten odczyn może różnić się także pomiędzy poszczególnymi rasami. Podczas wyboru kosmetyków warto więc wziąć to pod uwagę i kupić produkt, który jest dedykowany właśnie naszemu pupilowi.

Szampon dla psa

Jaki będzie wobec tego dobry szampon dla psa? Przede wszystkim jego skład powinien opierać się o naturalne składniki. Wiele produktów zawiera sztuczne barwniki – ich użycie może wywołać reakcję alergiczną u naszego pupila. Zawsze wybierajmy środki hipoalergiczne, zawierające proteiny, ekstrakty roślin i witaminy. Dzięki doborowi odpowiedniego szamponu uda się usunąć wszystkie zabrudzenia, znacznie łatwiejsze będzie także rozczesywanie, a sama sierść nie będzie się elektryzować. Dzięki takiemu preparatowi zyska natomiast piękny, błyszczący kolor oraz puszystość.

Na co zwracać uwagę przy doborze szamponu?

Bardzo często producenci tworzą specjalne linie kosmetyków dla psów o sierści jasnej lub ciemnej. Dzięki takiemu podziałowi udaje się dostarczyć czworonogowi dokładnie to, czego potrzebuje – jego sierść będzie optymalnie nawilżona i odżywiona, a dzięki temu będzie nie tylko zdecydowanie atrakcyjniejszy, ale również zdrowszy. Oprócz tego spotkamy się ze specjalnymi kosmetykami dla psów krótkowłosych oraz szczeniąt. W ich przypadku wszystkie wykorzystane substancje muszą być niezwykle delikatne i dedykowane do wrażliwej skóry.

Szampony na schorzenia dermatologiczne

Psy chorują dokładnie tak samo jak ludzie. Często przydarzają im się również różnego typu schorzenia dermatologiczne. Wymagają szczególnej opieki i wykorzystywania specjalnych środków. Szampony lecznicze pozwalają na przyspieszenie leczenia i łagodzenie stanów zapalnych oraz podrażnień. Czworonogi mogą również chorować na łupież – w takim przypadku warto wybrać środki z dodatkiem cynku lub selenu, z kolei dodatek lanoliny pozwoli odpowiednio natłuścić skórę. Poprzez użycie odpowiednich szamponów możemy podjąć również skuteczną walkę z pasożytami, w tym z kleszczami i pchłami. Wiele środków dostępnych jest w formie wygodnej pianki, która gwarantuje uzyskanie szybkiego efektu.

 

 

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.

Wybór szamponu dla psa
3.3 (65.71%) 7 głos[ów]

PODZIEL SIĘ
Niemożliwe? Niemożliwe!