Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić gruz? Nie rób tego!

3414
Odbiór gruzu

Remont czy przebudowa nigdy nie należą do najłatwiejszych. Okazuje się jednak, że to nie pieniądze czy niedogodności stanowią największy problem w czasie remontu, ale wszystko to, czego się w jego trakcie pozbywamy. Odpady budowlane, a wśród nich gruz, to wyjątkowy rodzaj śmieci, z którym często nie wiemy, co zrobić. Nie zawsze jednak musimy spisywać gruz na straty. Możemy też tchnąć w niego drugie życie.

Aż trudno wyobrazić sobie remont generalny bez wyburzania ścian, skuwania kafli czy wymiany okien. Nowe wnętrze oznacza, że coś musimy z niego wyrzucić i często nie ogranicza się to wyłącznie do mebli. Podczas remontu „produkujemy” również setki kilogramów gruzu, z którym bardzo często nie wiemy, co zrobić. Gruzu nie można tak po prostu wyrzucić do śmieci, bo podobnie jak meble czy sprzęt AGD jest on traktowany jak niestandardowy odpad, za którego utylizację należy wnieść dodatkową opłatę. Wywóz odpadów wielkogabarytowych, w tym gruzu, nie jest objęty standardową opłatą śmieciową, którą każdy z nas jest zobowiązany.

Na gruz najlepszy kontener

Co więc zrobić z gruzem? Jedną z opcji jest pozbycie się go, oczywiście, w legalny sposób. Wywiezieniem gruzu możemy zająć się sami. Może być to jednak trudne ze względu na gabaryty, jakie zwykle osiąga poremontowe składowisko gruzu. Nie każdy ma do dyspozycji ciężarówkę lub przyczepę, którą może przetransportować gruz do miejsca odbioru. Niektóre gminy organizują cykliczne zbiórki tego rodzaju odpadów, ale zwykle pozbycie się ich leży w gestii właściciela posesji. Dlatego, wywóz gruzu, jak radzi „Murator”, najlepiej zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Przed przystąpieniem do prac jesteśmy w stanie ocenić ilość odpadów, jaką możemy zgromadzić. Przy mniejszej ilości możemy zastosować worki gruzowe. Jednak duża przebudowa wymaga też większych gabarytów na składowanie.

– Kontenery bardzo dobrze sprawdzają się w takiej sytuacji, szczególnie, że firmy które je wynajmują, oferują również wywóz i utylizację gruzu – wyjaśnia Janusz Mróz z firmy Klin, zajmującej się wywozem odpadów. – To wygodny i szybki sposób na pozbycie się gruzu – dodaje.

Kontener należy ustawić w łatwo dostępnym miejscu, do którego bez problemu dotrze również ciężarówka transportowa. Firmy zajmujące się wywozem i utylizacją gruzu muszą stosować się do ustawy regulującej zasady wywozu śmieci z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach (Dz.U. nr 62, poz. 628) i ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. (Dz.U. nr 62, poz. 1229). Każda z tych firm potrzebuje specjalnego pozwolenia na prowadzenie takiej działalności, a odbierając gruz powinna wystawić kartę przekazania odpadów. Zanim jednak zdecydujemy się na usługi danej firmy, sprawdźmy w urzędzie gminy czy posiada ona wszystkie wymagane pozwolenia.

Gruz to dość specyficzny odpad. Jego składowanie i utylizacja są unormowane prawnie. Za nielegalne składanie, a także wywóz gruzu w miejsca niedozwolone grozi mandat w wysokości 500 złotych. Dlatego lepiej i bezpieczniej powierzyć go profesjonalistom, którzy nie tylko pomogą nam się pozbyć problemu, ale i zadbają, by został zutylizowany w prawidłowy sposób.

Drugie życie gruzu

Warto jednak wiedzieć, że gruz można ponownie wykorzystać. Odpady budowlane dzielimy na te bezpieczne i zagrażające bezpieczeństwu. Do tej drugiej grupy zaliczają się przede wszystkim elementy wykonane z eternitu, azbestu, PVC, a także papa czy ceramika budowlana. Są nie tylko bardzo niebezpieczne dla środowiska, ale i dla naszego zdrowia. Ich usunięcie i odbiór obostrzone są surowymi przepisami, więc dla naszego bezpieczeństwa powierzmy to specjalistom. Większą część odpadów budowlanych możemy jednak wykorzystać. Gruz może być recyklingowany i jest coraz bardziej pożądanym surowcem, o czym świadczą coraz liczniejsze ogłoszenia.

Gruz doskonale sprawdzi się na placach budowy, szczególnie jako wzmocnienie fundamentów czy utwardzenie placów lub dróg. Można go wykorzystać jako kruszywo do mieszanek betonowych, a to oznacza, że większość tego, co wyrzucamy, może posłużyć do dalszej budowy czy remontu. Nierzadko to właśnie firmy budowlane zajmują się skupowaniem gruzu. Jest to materiał, który nam się nie przyda, ale z pewnością posłuży innym. Najlepiej nadają się do tego pozostałości betonowe czy gipsowe. Recykling gruzu polega na oczyszczeniu odpadów z tworzyw sztucznych, drewna czy metalu. Następnie gruz kruszy się na drobniejsze elementy i formuje w zależności od jego przeznaczenia.

Niewielu jednak wie, że gruz doskonale sprawdzi się na naszym własnym podwórku i to dosłownie. Podobnie, jak na placach budowy może posłużyć do utwardzenia nawierzchni, szczególnie przydatny będzie jako dolna warstwa ścieżek ogrodowych. Gruz doskonale się też sprawdzi do aranżacji ogrodu. Możemy go wykorzystać do tworzenia wzniesień czy skalniaków. Gruz zapewnia również dobry drenaż gleby, a jak radzi serwis „ŁadnyDom” możemy wykonać z niego także studnię chłonną, do której będzie odprowadzana woda deszczowa ().  Ten sposób to nie tylko oszczędność środków i pracy, ale i odpowiednie zarządzanie zasobami. Gruz, który powszechnie uważany jest za nieprzydatny odpad, okazuje się bardzo pożyteczny, o ile wiemy, jak go wykorzystać.

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić gruz? Nie rób tego!
1.7 (33.33%) 24 głos[ów]

PODZIEL SIĘ
Niemożliwe? Niemożliwe!