20-latek chce wysprzątać ocean. Zebrał 2 miliony dolarów!

0
2924

Myślicie, że 20-latek, który nie jest supermodelem, gwiazdą pop albo córką prezydenta (najlepiej w przykrótkiej spódniczce) może pozyskać uwagę milionów ludzi na świecie? Jeśli tak – macie rację. Pochodzący z Holandii student, Boyan Slat zebrał ponad 2 miliony dolarów na projekt… czyszczenia Pacyfiku!

Nasz eko-ziomek zbierał pieniądze 2 miesiące. Posłużył mu do tego portal internetowy zrzeszający osoby o nieszablonowych pomysłach, które wymagają finansowego wsparcia.

Fundusze zgromadzone w sieci 20-latek wykorzysta do skonstruowania systemu jego własnego pomysłu. Ekoplan Boyana polega na rozmieszczeniu na oceanie długich na ok. 100 km pływających „ramion”, które będą wyłapywać śmieci unoszące się w wodzie. To, co zatrzyma się na „zaporze”, będzie następnie zbierane przez statki, które dostarczą je wprost do punktów recyklingu.

Pierwszy etap realizacji projektu zakłada wydzielenie długiego na 5-10 kilometrów odcinka testowego. Skonstruowanie go pochłonie 2 miliony dolarów. To na nim Boyan zamierza sprawdzić, czy jego pomysł jest w stanie faktycznie poradzić sobie z tonami śmieci krążącymi w wodach oceanu. Jeśli testy potwierdzą skuteczność systemu, budowa jego pełnej wersji wymagać będzie znacznie większych nakładów finansowych.

Niezwykłą inicjatywę czyszczenia Pacyfiku wsparło finansowo ponad 38 tys. osób.

Więcej możecie dowiedzieć się z filmu 😉

Jak Wam się podoba? 🙂

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here