Polska przyroda nie raz pokazała, jak bardzo może być zachwycająca. Wystarczy bowiem udać się na przejażdżkę po naszym kraju, by odkryć, jakie bogactwo posiadamy we własnych granicach. Dzikie rośliny jadalne w Polsce występują w dziesiątkach egzemplarzy – to samo tyczy się różnego rodzaju zwierząt. Wiele z nich jest zresztą chronionych, o czym wiele osób nie wie. Warto więc zaznajomić się z kilkoma faktami dotyczący tych gatunków zwierząt, które są zagrożone wyginięciem.
Uwaga na zwierzęta!

Wszystkim są znane niewielkie i puszyste bobry, nie każdy jednak wie, iż znajdują się one pod ścisłą ochroną i w żadnym stopniu nie należy na nie polować. Zamieszkują brzegi zbiorników wody, gdzie tworzą wspaniałe tamy.

Jeszcze powszechniejszym, jednak tak samo zagrożonym gatunkiem zwierząt są jeże. Często spotkać możemy je w parku czy w sąsiedztwie drzew. Są niewielkie i czasem trudno je ominąć, dlatego należy uważać, gdyż są objęte ochroną.

Któż by pomyślał, że wiewiórka pospolita również znajduje się na liście ochronnej. A jednak! To sympatyczne, małe stworzonko zostało jakiś czas temu wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Nie powinniśmy więc ich łapać ani próbować oswajać w domu.

Ofiarą szkodliwej działalności człowieka padają również polskie kozice, które są wizytówką Tatrzańskiego Parku Narodowego. Między innymi kłusownicy spowodowali, że ich liczba spadła poniżej tysiąca. Spotkamy je w górach, jednak trudne warunki życiowe, z którymi muszą się zmagać, mogą sprawić, iż niedługo ich zabraknie.
Lista zwierząt objętych ochroną jest oczywiście dłuższa – przedstawione wyżej przykłady pokazują jedynie, jak ograniczona może być nasza wiedza na temat gatunków, o których nigdy nie pomyślelibyśmy, aby mogły wyginąć. Udając się na wakacje w naturze warto o tym pamiętać.