4 gatunki zwierząt pod ochroną w polsce

Polska przyroda nie raz pokazała, jak bardzo może być zachwycająca. Wystarczy bowiem udać się na przejażdżkę po naszym kraju, by odkryć, jakie bogactwo posiadamy we własnych granicach. Dzikie rośliny jadalne w Polsce występują w dziesiątkach egzemplarzy – to samo tyczy się różnego rodzaju zwierząt. Wiele z nich jest zresztą chronionych, o czym wiele osób nie wie. Warto więc zaznajomić się z kilkoma faktami dotyczący tych gatunków zwierząt, które są zagrożone wyginięciem.

Uwaga na zwierzęta!

Bóbr
wikipedia.org | CC BY-SA 3.0 Klaudiusz Muchowski

Wszystkim są znane niewielkie i puszyste bobry, nie każdy jednak wie, iż znajdują się one pod ścisłą ochroną i w żadnym stopniu nie należy na nie polować. Zamieszkują brzegi zbiorników wody, gdzie tworzą wspaniałe tamy.

Jeże
źródło: wikipedia.org | CC BY-SA 3.0 Marek Szczepanek

Jeszcze powszechniejszym, jednak tak samo zagrożonym gatunkiem zwierząt są jeże. Często spotkać możemy je w parku czy w sąsiedztwie drzew. Są niewielkie i czasem trudno je ominąć, dlatego należy uważać, gdyż są objęte ochroną.

commons.wikimedia.org | CC BY-SA 2.0 de – Ray eye

Któż by pomyślał, że wiewiórka pospolita również znajduje się na liście ochronnej. A jednak! To sympatyczne, małe stworzonko zostało jakiś czas temu wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Nie powinniśmy więc ich łapać ani próbować oswajać w domu.

„Kozicewmnichowym”. Licencja: CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons – https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kozicewmnichowym.jpg#/media/File:Kozicewmnichowym.jpg

Ofiarą szkodliwej działalności człowieka padają również polskie kozice, które są wizytówką Tatrzańskiego Parku Narodowego. Między innymi kłusownicy spowodowali, że ich liczba spadła poniżej tysiąca. Spotkamy je w górach, jednak trudne warunki życiowe, z którymi muszą się zmagać, mogą sprawić, iż niedługo ich zabraknie.

Lista zwierząt objętych ochroną jest oczywiście dłuższa – przedstawione wyżej przykłady pokazują jedynie, jak ograniczona może być nasza wiedza na temat gatunków, o których nigdy nie pomyślelibyśmy, aby mogły wyginąć. Udając się na wakacje w naturze warto o tym pamiętać.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here