Jeśli kiedykolwiek patrząc na swoje buty „po przejściach” myśleliście, że nadają się już wyłącznie „na śmietnik” – najwyższy czas zmienić swoje podejście do tego, co wyrzucamy do śmietnika! Adidas udowodnił właśnie, że to co uznajemy za odpady może z łatwością odzyskać nie tylko życie, ale i znaczną wartość. Sportowy gigant zaprojektował buty wykonane w całości z przetworzonych plastikowych odpadów i sieci odławianych z oceanu przez eko-wolontariuszy.

Jedyne w swoim rodzaju buty sportowe wykonane ze śmieci są owocem współpracy Adidasa z organizacją środowiskową „Parley For The Oceans”. Ich plan zakładał stworzenie ekologicznych adidasów z dwóch bardzo popularnych surowców: plastikowych śmieci oraz sieci rybackich.

O ile zorganizowanie zwykłych odpadów z tworzywa sztucznego nie stanowiło dla koncernu problemu, o tyle pozyskanie sieci rybackich wymagało pomocy ze strony eko-wolontariuszy. Podjęła się tego załoga statku organizacji „The Sea Shepherds”, zajmującej się ochroną środowiska morskiego.

Team przez 110 dni ścigał poszukiwanych przez Interpol kłusowników morskich wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki. W tym czasie załoga zebrała z wód oceanicznych ponad 70 km nielegalnie rozstawionych sieci rybackich.

Co ciekawe, pod koniec wyprawy na pokład wolontariuszy trafiły nie tylko morskie śmieci, ale także… sami kłusownicy, których statek zatonął po zderzeniu ze skałą. Wszyscy zostali uratowani przez aktywistów.

recycled-fish-net-ocean-trash-sneakers-adidas-2

recycled-fish-net-ocean-trash-sneakers-adidas-1

Jak dokładnie powstały eko-adidasy?

recycled-fish-net-ocean-trash-sneakers-adidas-5

recycled-fish-net-ocean-trash-sneakers-adidas-4

Podstawę butów wykonano z uprzednio wysegregowanych, przetworzonych plastikowych odpadów. Cholewkę uszyto z materiałów powstałych na bazie włókien otrzymanych z morskich sieci.

Niektórzy ironizują, że eko-adidasy to prztyczek marki w nos Greenpeace’u, który w przeszłości wielokrotnie oskarżał koncern o zanieczyszczanie środowiska.

Nie wiadomo jeszcze, czy futurystyczny eko-projekt wejdzie do masowej produkcji. Na pewno jednak powstanie pierwszej pary sportowych butów wykonanych w całości z odpadów dobrze wróży – nie tylko środowisku, ale i koncernowi, który zwracając uwagę na ważny problem zapunktuje u klientów.

recycled-fish-net-ocean-trash-sneakers-adidas-3

recycled-fish-net-ocean-trash-sneakers-adidas-6

Jak Wam się podobają? 🙂

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here