Co można zrobić z plastikowych butelek PET? Zobacz 8+1 inspiracji

0
52222

Co dotychczas robiliśmy z plastikowymi butelkami? Wyrzucaliśmy je do kosza tak po prostu. Dzisiaj wiemy już, że… butelki PET należy ładnie zgnieść i wyrzucić do odpowiedniego kontenera na odpady plastikowe. A może by tak – zanim następnym razem wyrzucisz butelkę – pomyśleć jak ją wykorzystać żeby zaoszczędzić pieniądze, czas, środowisko.

Każda butelka, która zostanie w jakiś sposób ponownie wykorzystana to jeden mały rozwiązany problem środowiska naturalnego. Jak więc wykorzystać plastikowe butelki w domu?

Dom z plastikowych butelek PET i inne cuda

W dalszej części artykułu dowiesz się jak na 8 sposobów wykorzystać butelkę PET w domu żeby na przykład oszczędzać wodę, ale najpierw zauważ, że z plastikowych butelek PET można nawet zbudować dom 🙂 takich inicjatyw jest na świecie coraz więcej. Jednym z bardzo ciekawych przykładów jest projekt Fundacji Samarpan z Indii. We współpracy z wolontariuszami zbudowali niewielką szkołę dla najmłodszych dzieciaków, wykorzystując do tego własnie butelki PET – niesamowita inicjatywa. Stworzyli “cegiełki” z 6000 1-litrowych butelek, które wypełnili piaskiem. Tak przygotowany budulec układali, uzupełniając masą murarską z cementem, proste. Po drodze wstawili okna, drzwi. Podłogę również zrobili z butelek. Zresztą, zobaczcie sami:

 

W Polsce i Europie średnio 37% wody zużywamy na spłukiwanie toalety. Wiele spłuczek toaletowych ma 6-10 litrów pojemności i za każdym spłukaniem woda zużywa się w całości. Co zrobić z tym problemem? Zatrudnij butelkę PET, aby oszczędzała dla Ciebie 33% wody. Robi to sama, serio. Wystarczy napełnić np. 2 litrową, plastikową butelkę wodą lub piaskiem i włożyć ją do zbiornika na wodę w toalecie. Pozwoli to przy każdym spłukaniu zaoszczędzić tyle wody ile jest w butelce.

Nie lubisz owadów? Wykorzystaj butelkę i zrób z niej pułapkę na robale. Robisz zdjęcia i czasem brakuje statywu? Użyj butelki! A może hodujesz rośliny? Mini szklarnię zrobisz z właśnie z butelki. Dusza ornitologa? Żeby odwiedzały Cie ptaki zrób im domek z plastikowych butelek PET!

Jak to wszystko zrobić zobaczysz w wideo poniżej. Włącz i zobacz jak na 8 sposobów wykorzystać butelkę PET w domu:

 

Jak widzisz jedna plastikowa butelka, może nabrać zupełnie nowej wartości jeżeli da się jej drugie życie i jakąś konkretną misję do zrobienia.

Cieszy nas to, że coraz więcej jest pomysłów na ponowne wykorzystanie butelek ponieważ wciąż są one niemałym problemem dla środowiska. Plastikowych butelek sporo jest w oceanach co prowadzi do degradacji ekosystemów. Wśród pomysłów na rozwiązanie tego problemu, naszą uwagę zwrócił pomysł 20-latka, który wymyślił statek oczyszczający oceany z pływającego w nich plastiku. Zobacz Ocean Cleanup.

My – załoga EKOLOGO – również tworzymy coś z butelek. Budujemy największy na świecie statek z plastikowych butelek PET. Serio 😉

Sprawdź również: Zgniatarka do butelek, puszek aluminiowych i kartonów.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here