Dlaczego warto kupić samochód elektryczny? Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak, ponieważ ich użytkowanie niesie ze sobą wiele korzyści. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka powodów, dla których warto rozważyć zakup samochodu elektrycznego.

Dlaczego warto kupić samochód elektryczny?

Oszczędność pieniędzy

Po pierwsze jest to oszczędność pieniędzy w dłuższej perspektywie – samochody elektryczne są tańsze w codziennej eksploatacji niż te z silnikami spalinowymi. Koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym to zazwyczaj poniżej 30 złotych (przy założeniu ceny prądu na poziomie 1,30-1,50 zł / KWh oraz średniego zużycia 20 KWh na 100 km), podczas gdy w samochodzie z silnikiem spalinowym przejechanie tego dystansu kosztuje około 50 zł. Na dzień pisania tego wpisu ceny prądu są wyjątkowo wysokie, więc proporcje mogą być inne.

Oszczędność czasu

Po drugie jest to oszczędność czasu – jeżeli jeździmy codziennie do pracy w swojej okolicy. samochód elektryczny nie wymaga ładowania na stacjach, możemy ładować samochód w domu, miejscu pracy, jeżeli jest taka możliwość lub też w galeriach handlowych. Dzięki temu nie tracimy czasu na stanie w kolejkach na stacjach benzynowych. Jest to idealny scenariusz. Prawdą jest też, że obecnie w Polsce sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta. Jesteśmy dopiero na początku elektryfikacji transportu drogowego. W efekcie niełatwo znaleźć stację ładowania i zdarzają się sytuacje, że musimy poczekać w kolejce do takiej stacji.

Oszczędność dla środowiska

faktem jest, że samochody elektryczne podczas jazdy emitują znacznie mniej szkodliwych substancji do atmosfery niż te z silnikami spalinowymi. Dzięki temu przyczyniają się do ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza w miastach. Inną sprawą jest koszt dla środowiska wynikający z samej produkcji elektryków i przede wszystkim baterii. Ponadto jest kwestia utylizacji i ewentualnego odzysku elektryków i baterii. Można spotkać się z różnymi głosami. Niektóre głosy mówią, że produkcja elektryków jest bardziej szkodliwa niż aut spalinowych w takim stopniu, że bilans wychodzi na niekorzyść elektryków. Tą kwestię poruszymy w osobnym wpisie.

Komfort i bezpieczeństwo

Samochody elektryczne są na pewno cichsze i przez to bardziej komfortowe niż te z silnikami spalinowymi. Dzięki temu jazda elektrykami jest przyjemniejsza. Może być także bezpieczniejsza dla nas i innych użytkowników dróg, ponieważ możemy lepiej słyszeć otoczenie.

Ulgi i dotacje

Możliwość skorzystania z dodatkowych ulg i dotacji to niewątpliwie spora korzyść. W wielu krajach – również w Polsce – rządy oferują dodatkowe ulgi i dotacje dla osób, które decydują się na zakup samochodu elektrycznego. Dzięki temu możemy znacznie zmniejszyć koszty zakupu elektryka. Warto skorzystać z takich rozwiązań, póki są one dostępne.

Przywileje dla mieszkańców

Możliwość skorzystania z dodatkowych przywilejów w przestrzeni miejskiej – w wielu miastach posiadacze samochodów elektrycznych mogą korzystać z dodatkowych przywilejów. Niektóre z nich to darmowe parkowanie, szybkie pasy do skrętu, czy nawet darmowe przejazdy autobusami i tramwajami. Dla przykładu: w Krakowie, ścisłe centrum miasta jest dostępne dla samochodów elektrycznych. Samochody spalinowe już od jakiegoś czasu nie mogą poruszać się po centrum.

Nowoczesne technologie

Ponadto nowoczesna technologia – samochody elektryczne są wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, które poprawiają komfort i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.

Czy warto kupić samochód elektryczny? Podsumowanie

Przedstawiliśmy kilka argumentów za tym, dlaczego warto kupić samochód elektryczny. Podsumowując, zakup samochodu elektrycznego wydaje się być obecnie dobrą inwestycją zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska naturalnego. Oczywiście wraz z popularyzacją elektryków będą one dostępne w coraz niższych cenach. Można czekać, ale lepiej wspomóc się dotacją i dołączyć do rewolucji. Dzięki temu można cieszyć się wygodą i komfortem podczas jazdy, a także przyczynić się do ochrony natury i naszego otoczenia.

Zdjęcie:
https://www.flickr.com/photos/160866001@N07/48753239032 na licencji CC 2.0

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here