Dofinansowanie na fotowoltaikę z gminy to nowy, ciekawy kierunek. Samorządy wspierają odnawialne źródła energii zastępując dotychczasowe działania programu Prosument.
Gminy stają się partnerem dla firm sektora energetycznego. – To działania prowadzone w zastępstwie programu Prosument, na mocy którego inwestorzy indywidualni mogli składać wnioski o dofinansowanie przydomowych instalacji – wyjaśnia Krzysztof Dziaduszyński ekspert ds. OZE Energii dla firm S.A. Nowy model gospodarki energetycznej daje samorządom możliwość finansowania inwestycji związanych z OZE – odnawialnymi źródłami energii. W ten sposób gonimy państwa zachodnie, które od dawna inwestują w rozpowszechnienie zielonej energii. Nowoczesne i efektywne technologie, które wytwarzają prąd z naturalnych źródeł oraz umożliwiają magazynowanie energii przynoszą wielkie oszczędności. W Polsce istnieje potrzeba, aby zarządzanie gospodarką energetyczną odbywało się w duchu proekologicznym z myślą o przyszłości.
Lokalne samorządy stawiają na odnawialne źródła energii i przejmują obowiązki oraz zadania związane z aktywną polityką energetyczną. Dla obywateli oznacza to możliwość pozyskania w swojej gminie funduszy na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Dofinansowanie na fotowoltaikę z gminy w obrębie danego województwa jest możliwe, dzięki programom opracowanym przez niektóre Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wsparcie inwestycji kształtuje się różnie w zależności od regionu.
W kilku regionach Polski można liczyć na 15% do nawet 85% dofinansowania na zakupu paneli fotowoltaicznych – Po ubiegłorocznym wstrzymaniu programu Prosument, zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi nie spadało i wnioski nadal spływały do WFOŚiGW oraz gmin. Nowe założenia dotacji są w opracowaniu. Czy będą to jak do tej pory pożyczki bezzwrotne – póki co nie wiemy – mówi Dziaduszyński. – w niektórych regionach poziom dofinansowania instalacji systemów fotowoltaicznych może osiągnąć do 85% kosztów inwestycji.
W każdym z 16 województw przewidziano już realizację projektów OZE, których beneficjentami będą spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. – O te pieniądze można i warto się postarać, mając w perspektywie naprawdę duże oszczędności i bezpieczeństwo energetyczne – podsumowuje Dziaduszyński.
Dofinansowanie na OZE dla rolników
Dofinansowanie na OZE dla rolników pomaga rozwiązać problem dużego poboru mocy w przypadku większych gospodarstw i przedsiębiorstw rolnych, ale także i w przypadku mniejszych gospodarstw. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii pozwala zaoszczędzić wiele energii elektrycznej i tym samym pieniędzy. W przypadku większych gospodarstw rolnych instalacja fotowoltaiczna może przynieść nawet kilkaset tysięcy złotych na przestrzeni pierwszych kilku lat.
Dofinansowanie fotowoltaiki z gminy dla rolników przekazywane jest bez większych utrudnień i skomplikowanych procedur. Rolnicy mogą uzyskać z gminy 25% ulgi inwestycyjnej na stworzenie własnej elektrowni słonecznej, która od razu zaczyna przynosić realne oszczędności finansowe.
Dotacje na fotowoltaikę dla rolników – gdzie uzyskać?
Dotacje na fotowoltaikę dla rolników, można zdobyć z różnych źródeł. Obecnie przeszukujemy i sprawdzamy wiele możliwości dotacji na fotowoltaikę w 2017 roku. Efekty poszukiwań opiszemy w odrębnym artykule. Bądź z nami, odwiedź ekologo.pl za jakiś czas, aby dowiedzieć się skąd wziąć pieniądze na odnawialne źródła energii.
Kredyt na fotowoltaikę
Fundusze na stworzenie instalacji fotowoltaicznej można pozyskać również z kredytu. Kredyt może stanowić całość lub część inwestycji w instalację OZE.
Koszt instalacji fotowoltaicznej oraz korzyści
Koszt instalacji fotowoltaicznej średniej wielkości (12 paneli o mocy 3 kW) wraz z montażem to wydatek wynoszący ok 20.000 zł. Do tego należy doliczyć VAT, który dla instalacji fotowoltaicznych ustalony jest na poziomie 8%. Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Odpowiadając na to pytanie można wziąć pod uwagę żywotność przydomowej elektrowni wynoszącą 30lat. Okres zwrotu takiej inwestycji to 10 do 15 lat, jeżeli nie uwzględnimy dotacji. Jeżeli doliczymy dofinansowanie na fotowoltaikę z gminy, okres zwrotu inwestycji będzie o kilka lat krótszy.
Właściciele przydomowych elektrowni słonecznych mogą zyskać wiele korzyści z nowych zapisów w Ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii. Nowelizacja ustawy o OZE likwiduje taryfy gwarantowane na rzecz obniżek za zmagazynowaną energię. Prosument w tym przypadku zyskuje więcej. Warunkiem postawionym przez ustawodawcę jest to, że wyprodukowana energia musi być wykorzystana na własne potrzeby.
Rynek fotowoltaiki w Polsce
Czwarta edycja Raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2016” opublikowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej pokazuje, że rynek fotowoltaiki w Polsce stale rośnie. Zgodnie z przedstawionymi analizami końcem 2015 roku mikroinstalacje stanowiły już 31,5 MW, czyli 26% całkowitej mocy zainstalowanej. W pierwszym kwartale 2016 roku całkowita moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych (PV) przyłączonych do sieci wynosi 119,2 MW z czego 87,7 MW to instalacje z świadectwem pochodzenia energii.