Domy z drewna stały się w ostatnim czasie obiektem pożądania wielu ludzi. Mało jest osób, które nie chciałyby mieszkać w budynku skonstruowanym z samych naturalnych materiałów. Pewien Łotysz John Neeman wymarzył sobie, że własnymi rękoma stworzy dla rodziny dom z drewna, który będzie ekologiczny i efektywny termicznie. Użył do tego materiałów, które znajdują się w okolicy takich jak drzewa, kamienie, mech. Zobacz budowę domu z drewna od początku do końca i poznaj cenne porady.Kiedy ściąć drzewo na dom z drewna?

Przedsięwzięcie John wraz z rodziną rozpoczął w styczniu w temperaturze -20 stopni celsjusza. To jest pierwsza cenna nauka płynąca od mistrzów stolarstwa. Drzewa iglaste powinny być ścinane w pierwszych dniach stycznia, kiedy księżyc znajduje się w fazie nowiu. Drzewa liściaste zaś ścina się w styczniu, gdy księżyc wchodzi w fazę ostatniej kwadry. Zimą drzewa śpią i zawierają w sobie mniej soków oraz wilgoci. Zastosuj się do tych porad, a drewno, którego użyjesz do budowy z czasem stanie się niezwykle wytrzymałe i jednocześnie lekkie.

Zabezpieczenie drewna japońską metodą Shou Sugi Ban

Domy z drewna muszą być wykonane z elementów drewnianych, które są odpowiednio zabezpieczone, aby mogły służyć przez lata jako trwała konstrukcja. John Neeman podczas budowy zastosował starą i sprawdzoną metodę stosowaną przez Japończyków. Metoda nazywa się Shou Sugi Ban – po japońsku 焼杉板. Najpierw elementy drewniane są przypalane oraz zabezpieczane lepką smołą drzewa sosnowego, a następnie pokrywane tłustym olejem tungowym otrzymywanym z nasion drzewa tungowego. Tak zabezpieczone drewno należy ponownie pokrywać smołą drzewną, dziegciem lub olejem co 10-15 lat. Wtedy dom z drewna przetrwa nawet 500 lat. Dowodem mogą być drewniane kościoły na północy Norwegii, które od 500 lat stoją nienaruszone.

Domy z drewna, ale bez gwoździ

John Neeman do budowy domu nie użył żadnego gwoździa, śruby, ani innych sztucznych materiałów. Cała konstrukcja wykonana została przez połączenie dwóch tradycyjnych technik. Drewniany szkielet składany przy użyciu drewnianych klinów, charakterystyczny dla historycznej architektury z terenów Wielkiej Brytanii, Francji czy Ameryki Północnej został uzupełniony tradycyjnymi łotewskimi łączeniami wykonanymi z mchu pozyskanego na lokalnych bagnach. Izolacja ścian to 25cm suchych wiórów z sosny i modrzewia. Łączna grubość ścian to 50cm.

Pokrycie dachu także z drewna

Pokrycie dachu wykonane zostało z drewna dębowego. Deski o wymiarach 1 x 12 x 72 cm posłużyły jako dachówki. Dach jest również obłożony włóknem drzewnym pokrytym dodatkowo masą o grubości 2cm wykonaną z piasku, gliny, wapna, włókna lnianego, soli i mąki pszennej – to zapewnia dobrą izolację.

Dom z drewna gotowy

Po ukończeniu budowy dom ma wymiary 6,5 x 13 metrów i powierzchnię 120 m.kw. Nie są tu potrzebne żadne kolektory słoneczne. Dom ogrzewany jest za pomocą pieca glinianego usytuowanego w centralnym punkcie budynku, składającego się z części mniejszej oraz większej, w której można także upiec chleb. Przy temperaturze na zewnątrz wynoszącej -10 st. Celsjusza wystarczy raz dziennie rozpalić ogień w mniejszej części pieca. Gdy temperatura spadnie do poziomu -15, -20 stopni, John rozpala ogień w większej części. Cały piec waży aż 5 ton, dzięki czemu długo utrzymuje temperaturę. Kiedy się go raz nagrzeje, oddaje ciepło przez następne 2-3 dni. Efekt – do ogrzania całego domu o powierzchni 120 m.kw John wraz z rodziną zużyli podczas jednej zimy około 4 m3 suchego drewna i ani kilowata prądu.
Lubisz naturalną architekturę i wystrój wnętrz? Może zainteresują Cię także meble z palet:

Pięknie zrealizowany film poniżej trwa 24 minuty i pokazuje od początku do końca proces powstawania domu z drewna. Jest na prawdę inspirujący! 
Zobacz i napisz w komentarzu co myślisz o takim naturalnym miejscu do życia.

2 Comments

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here