A więc startujemy! Rozpoczęliśmy kampanię ekologo4planet.eu 2021. Chcemy inspirować lokalne społeczności do postaw proekologicznych. Tworzymy centrum wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie – krótko mówiąc – troski o Planetę. 

Prosimy firmy, organizacje, samorządy, a także ludzi  o dokończenie 3 zdań

  1. Aby natura miała się lepiej, w 2020 roku… 
  2. Dzięki temu…. 
  3. W 2021 roku, aby natura miała się jeszcze lepiej….

Pierwszym samorządem lokalnym, od którego otrzymaliśmy odpowiedź jest Gmina Stegna, która należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej interesujących gmin Mierzei Wiślanej. Otoczona wodami Wisły, Szkarpawy i Morza Bałtyckiego jest jakoby wyspą.

Tym samym Gmina Stegna dołączyła do Patronów kampanii ekologo4planet.eu.

Przedstawiamy działania Gminy Stegna dla Planety.

Aby natura miała się lepiej, w 2020 roku… 

Gmina Stegna planowała zorganizowanie w 2020r. konkursu ekologicznego, polegającego na zebraniu jak największej ilości makulatury pt. “Makulaturę dasz- nagrodę masz” dla uczniów wszystkich szkół z terenu naszej gminy. Niestety ze względu na pandemię zrezygnowano z jego przeprowadzenia. Nagrody w konkursie od kilku lat były ufundowane przez Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie. Na bieżąco zamieszczaliśmy na stronie Gminy Stegna oraz FB zasady segregacji odpadów oraz aktualne informacje na temat gospodarki odpadami. Informowaliśmy również o nielegalnych podrzutach odpadów do lasu, rowów oraz innych dzikich wysypiskach odpadów. Rozdawano również mieszkańcom i turystom ulotki ze szczegółowymi zasadami segregacji.

Dzięki temu…. 

Wzmacniamy postawy ekologiczne u mieszkańców gminy oraz turystów. Uświadamiamy w jaki sposób powinno segregować i wyrzucać odpady. Stygmatyzujemy negatywne zachowania takie jak nielegalne wyrzucanie śmieci w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. 

W 2021 roku, aby natura miała się jeszcze lepiej… 

Planujemy aktywnie działać w ramach ekologii oraz segregacji śmieci. Mamy nadzieję, że pandemia odpuści i działania, które planowaliśmy podjąć w tamtym roku zostaną zrealizowane. Poza tym myślimy o rozmieszczeniu pojemników na butelki PET, które będą miały możliwość zgniecenia odpadów. Chcielibyśmy je rozmieścić przy głównych wejściach na plażę. Działania oraz ich zakres mogą ulec zmianie ze względu na pandemię.

Gmina Stegna

Podsumowanie redakcji ekologo.pl

Dziękujemy Gminie Stegna za działania dla Planety i za podzielenie się z nami dobrymi praktykami w zakresie eko-działań.

Mamy nadzięję, że ten artykuł zainspiruje Was – czytelników – do podjęcia w 2021 roku nowych działań w trosce o Planetę. A może macie swoje sposoby na to, aby natura miała się lepiej? Zapraszamy! Dołączajcie do kampanii ekologo4planet.eu. Podzielcie się z nami dobrymi praktykami, aby uzyskać szansę na publikację w ekologo.pl.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here