W tym krótkim artykule opisujemy jak działają kolektory słoneczne. Zachęcamy do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, które według danych korporacji BP zaspokajały w 2013 roku 8,9% zapotrzebowania ludzkości na energię.

Odnawialne źródła energii – jest dobrze

Z danych BP dowiadujemy się też, że wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energii jest największy i wynosi 16% (nie wliczając 2% wzrostu energii wodnej, stosowanej od dawna). Największym wzrostem 36,8 % cieszy się energia słoneczna. Więcej można poczytać na wikipedii. O odnawialnych źródłach energii będziemy też jeszcze pisać, a póki co przejdźmy dalej.

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne

Przede wszystkim nie należy mylić kolektorów słonecznych z panelami fotowoltaicznymi. Kolektory słoneczne służą do przekształcania energii słonecznej w energię cieplną, podczas gdy panele fotowoltaiczne z promieni słonecznych wytwarzają prąd. Wiele osób zastanawia się czy wytworzoną w ten sposób energię opłaca się wykorzystać do ogrzewania wody. Z dostępnych w internecie danych wynika, że koszt energii może się wtedy zmniejszyć 3,5 krotnie. Jednak ogrzewanie wody za pomocą kolektorów słonecznych nie ma sobie równych. Nawet 9 razy mniej energii będziemy potrzebować do ogrzewania jeżeli zamontujemy kolektory słoneczne na dachu.

Jak działają kolektory słoneczne?

Przeznaczenie kolektorów słonecznych jest zatem jasne, mają one ogrzewać wodę. Ale jak działają kolektory słoneczne? Jak ogrzewają wodę? Ich działanie wbrew pozorom jest dość proste. Promienie słoneczne ogrzewają tak zwany absorber wykonany z materiału, który ogrzewa się szybko i sprawnie. Przez przylegające do absorbera wymienniki ciepła przepływa nośnik ciepła – może to być ciecz (glikol, woda) lub gaz. Poprzez odpowiednie przewody nośnik transportuje ciepło do kotła, w którym podgrzewana jest woda. Po oddaniu ciepła wodzie nośnik wraca do kolektora słonecznego po kolejną porcję ciepła ze słońca. Kolektor słoneczny powinien posiadać dobrą izolację, aby ciepło nie było wytracane. To samo dotyczy wymienników ciepła i przewodów prowadzących do kotła.

jak działają kolektory słoneczne? dowiedz się na ekologo
„Kolektor plaski” autorstwa Wersję rastrową wykonał użytkownik polskiego projektu wikipedii: Strug, Zwektoryzował: Krzysztof Zajączkowski – Wersja rastrowa: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kolektor_plaski.png. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kolektor_plaski.svg#mediaviewer/File:Kolektor_plaski.svg

Rodzaje kolektorów słonecznych

Powyżej przedstawiony jest schemat najpowszechniejszego rodzaju kolektorów słonecznych, czyli kolektora płaskiego. Są różne typy kolektorów słonecznych: płaskie, płaskie próżniowe, próżniowo rurowe, skupiające i specjalne. Wszystkie działają na podobnej zasadzie – skupiają, zbierają, transportują i przekazują ciepło. Kolektory próżniowe są wydajniejsze ponieważ nośnik ciepła znajduje się w próżni, przez co nie traci energii w wyniku kontaktu z otoczeniem. Kolektory skupiające osiągają większą efektywność poprzez skupianie promieni słonecznych na mniejszej powierzchni.

Chcemy zielonej Planety Ziemi, dlatego niezmiernie cieszy nas fakt, że ekologiczne rozwiązania stają się coraz powszechniejsze. Na ekologo.pl odpowiadamy na częste pytania, piszemy o ciekawostkach ze świata ekologii oraz o naszych działaniach.  Zbliża się wiosna, będzie się działo! Po raz kolejny pokażemy, że ekologia może bawić. Bądź z nami , ahoy!

A tymczasem zobacz jeszcze…

2 Comments

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here