Naturalne kosmetyki, które są wytworzone domowymi sposobami, wracają do łask. Tworzenie niezwykle wydajnych, wartościowych i użytecznych preparatów do higieny, sporządzonych ze swobodnie rosnących ziół, staje się coraz częstszym działaniem, praktykowanym w polskich domach.

Pojawia się także coraz więcej informacji o tym jak zrobić kosmetyki domowymi sposobami. Jednym z przykładów jest materiał wideo z kanału LoBelia.

Ludzie pragną być bliżej natury, są znudzeni i zmęczeni syntetycznymi specyfikami, produkowanymi na światową skalę. W dobie zmian klimatycznych i gwałtownych zmian środowiskowych wręcz wskazane jest czerpanie z tego, co dała nam matka natura. Z jej owoców, wyjątkowych roślin i ziół możemy stworzyć świetny kosmetyk, który znajdzie zastosowanie w codziennej higienie naszego ciała.

Jednym z takich preparatów jest naturalny, wytworzony w domowym zaciszu szampon z pokrzywy. Jest to coś, co znały nasze prababcie – to one doskonale wiedziały, jak zrobić szampon z pokrzywy i znały jego zbawienną charakterystykę. Dziś ponownie docenia się niezrównane właściwości pokrzywy, która jest głównym składnikiem domowego szamponu do włosów. Co więcej, dzięki kilku prostym krokom jesteśmy w stanie odtworzyć starodawne receptury i sporządzić naturalny zamiennik sztucznych preparatów kosmetycznych.

Pokrzywa zwyczajna – lecznicze zioło, wykorzystywane na różne sposoby

Nie od dziś wiem o wyjątkowo pozytywnym wpływie stosowania pokrzywy na różne aspekty zdrowotne człowieka. W celach leczniczych wykorzystywane są chociażby zdrowe, młode listki, zrywane tuż przed sezonowym kwitnieniem. Równie cenne co liście są korzenie – te muszą zostać wykopane we wrześniu bądź na początku wiosny. W celach zdrowotnych wykorzystuje się także całą roślinę, z której można wycisnąć sok. Ten uzyskany ze świeżych pędów wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych i jest chętnie wykorzystywany do sporządzania naturalnych kosmetyków i suplementów diety.

Pokrzywa znajduje swoje zastosowanie nie tylko w ziołolecznictwie czy gastronomii. Zadziwiająco skuteczne efekty przynosi użycie pokrzywy w kosmetyce. Olejki eteryczne zawarte w roślinie działają anty-potowo, zmniejszają nadproduktywność gruczołów wydzielających sebum. Systematyczne stosowanie z naturalnych kosmetyków z pokrzywy, wytworzonych domowymi sposobami, przyczynia się do redukowania aktywności gruczołów łojowych, co bezpośrednio przekłada się na redukcję przetłuszczania się skóry głowy i włosów. Co więcej, naturalny szampon z pokrzywy działa także w drugiej płaszczyźnie – wpływa na stabilność włosa, wzmacnia jego konstrukcję, odbudowuje zniszczenia i stabilizuje jego strukturę. Jest szczególnie polecany osobom, które zmagają się z przetłuszczającymi się włosami i łojotokowymi zmianami skórnymi.

Jak zrobić szampon z pokrzywy, aby spełnił nasze oczekiwania. Czy każdy szampon z pokrzywy będzie zdrowy i sprawdzi się w działaniu?

Do wykonania domowego szamponu będziemy potrzebować zaledwie kilku składników – w stu procentach naturalnych, dostępnych w wersjach ekologicznych. Korzystając z preparatów zakupionych w drogeriach, czy chociażby w sklepach z naturalną żywnością, nigdy nie możemy być pewni co do rzetelności producenta.

Często okazuje się, że teoretycznie „ekologiczny” i „naturalny” kosmetyk zawiera bardzo dużo dodatków, wzmacniających zapach i sztucznie potęgujących jego działanie. Wystarczy, że spojrzymy na etykietę jednego z takich produktów – szybko okaże się, że lista substancji użytych do wytworzenia preparatu jest bardzo długa, a część z nich wcale nie jest prozdrowotna i nam potrzebna. W domowych warunkach nie musimy obawiać się o to, czy nasz produkt końcowy będzie zdrowy. Po prostu mamy taką pewność, ponieważ sami będziemy mieszać i dobierać składniki, które stworzą zdrowy szampon z pokrzywy – bez parabenów, sztucznych barwników, wzmacniaczy zapachu i syntetycznych spieniaczy.

Przepis na naturalny kosmetyk – pięć naturalnych składników i pięć prostych kroków

Do wykonania naturalnego szamponu będziemy potrzebować niewielką ilość składników. To, co przyświecało naszym przodkom, ceniących sobie prozdrowotne właściwości ziół i roślin, to prostota i szybkość wykonania. Tak będzie i w tym przypadku. Nasz przepis czerpie garściami z doświadczeń i sukcesów słowiańskiego ziołolecznictwa. Będziemy potrzebować takie składniki jak:

  1. Młode listki pokrzywy – najlepiej świeże. Jeśli takowych nie posiadamy, możemy skorzystać z wysuszonych liści. Będziemy potrzebować ich garść – czyli ok. 25-40 gramów.
  2. Soda oczyszczona – około 120-150 gramów na garść listków pokrzywy. Będzie to składnik, dzięki któremu uzyskamy naturalną pianę.
  3. Sok z cytrusów – najlepiej, jeśli będzie to cytryna. Możemy wykorzystać też limonkę – użyjmy połowę owocu średniej wielkości.
  4. Przegotowana gorąca woda – najlepiej, jeśli będzie to wrzątek. Pozwoli nam ona dokładnie wymieszać wszystkie składniki; będzie łącznikiem i spoiwem dla naszego szamponu. Przyda nam się 250 ml.
  5. Krople zapachowe – możemy wykorzystać np. miętowy olejek eteryczny. Równie dobrze sprawdzi się ten o zapachu eukaliptusowym.

Jak zrobić szampon z pokrzywy? Przygotowane składniki łączymy ze sobą, pamiętając o prawidłowej kolejności. Najpierw tworzymy napar z pokrzywy, łącząc listki z wrzątkiem. Do osobnego naczynia wsypujemy sodę, wlewamy sok z cytrusa. Do mieszaniny dodajemy wcześniej przygotowany napar – bez liści. Warto w tym momencie zrobić to dokładnie, ponieważ zbyt szybkie dodanie naparu zważy nam miksturę. Na koniec dodajemy kilka kropelek preparatu zapachowego. Po wymieszaniu i ostygnięciu szampon jest gotowy do użytku. Możemy go stosować codziennie!

Jeżeli chcesz kupić naturalny szampon do włosów, sprawdź najlepsze ceny na Ceneo.pl

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here