ajurweda co to

Co to jest Ajurweda i jak korzystać z jej nauk? 5 praktycznych porad:

Jej historia sięga starożytności, a w Indiach jest traktowana na równi z konwencjonalną medycyną zachodu. Skupia się na zapobieganiu chorobom jeszcze zanim się pojawią. Jest odpowiedzią na potrzebę powrotu do holistycznego podejścia do zdrowia. Mowa oczywiście o Ajurwedzie: jak korzystać z jej nauk?

W pierwszym kroku należy poznać swoją indywidualną konstytucję ajurwedyjską, W dużym uproszczeniu jest to instrukcja obsługi maszyny, jaką jest ludzki organizm. Konstytucja określa układ sił pomiędzy doszami, czyli trzema energiami, z których jesteśmy zbudowani. Każda z nich ma swoją charakterystykę i niesie ze sobą specyficzne elementy budowy ciała i konstrukcji psychicznej. Trzy dosze to Kapha, Vata i Pitta, a Ajurweda uczy, jak je równoważyć, kiedy jedna z nich zaczyna gromadzić się w nadmiarze.

Jeżeli chcesz poznać swoją konstytucję, wykonaj nasz bezpłatny test LINK, który pozwoli Ci określić, jaka dosza dominuje w Twoim organizmie. Dzięki wynikowi dowiesz się, jakie konkretnie rozwiązania posłużą właśnie Tobie, dając Ci szansę na opracowanie spersonalizowanego planu działania. A już teraz poznaj 5 uniwersalnych i praktycznych ajurwedyjskich porad, które od zaraz możesz wprowadzić w życie.

1. Podstawowa zasada w Ajurwedzie, czyli pamiętaj o rutynie.

Podstawą stylu życia zgodnego z Ajurwedą jest regularność. Zdrowa rutyna zakłada między innymi rozpoczynanie i kończenie każdego dnia o mniej więcej tej samej porze. Im wcześniejsza pobudka, tym lepiej i chociażby dlatego warto również kłaść się wieczorem o rozsądnej porze. Dobrze będzie także wyznaczyć sobie stałe godziny posiłków, dzięki czemu układ trawienny będzie miał szansę się wyciszyć. Zacznie wtedy działać zgodnie z wydajnym rytmem, a ochota na podjadanie pomiędzy posiłkami powinna się zmniejszyć. 

Aby zwiększyć swoje szanse na trwałą poprawę stylu życia, należy postępować uważnie i podejmować małe kroki. Rutyna wycisza i pozwala lepiej przyjrzeć się swoim reakcjom, dlatego będzie doskonałym punktem wyjścia dla kolejnych zmian.

2. Dieta ajurwedyjska: jedz zgodnie ze swoją konstytucją.

Każda z dosz obecnych w naszych organizmach charakteryzuje się innymi cechami. Kapha jest gęsta i wilgotna, podczas gdy Vata jest lekka i rozedrgana. W holistycznym systemie leczniczym, jakim jest Ajurweda, to właśnie dieta jest kluczowym narzędziem ku równoważeniu tych cech. Znajomość swojej osobistej konstytucji pozwala na tworzenie jadłospisu, który precyzyjnie odpowiada na potrzeby ciała i ducha danej osoby. Są jednak pewne zasady, które dotyczą każdego z nas, niezależnie od tego, czy dominuje w nas Kapha, Vata czy Pitta:

  • Wybieraj sezonowe, organiczne produkty produkowane lokalnie.
  • Zmniejsz ilość produktów pochodzenia zwierzęcego w swojej diecie.
  • Unikaj wysoko przetworzonych produktów.
  • Zrezygnuj z alkoholu.
  • Wiosną i jesienią oczyszczaj organizm wykonując ajurwedyjski detoks LINK

Już zastosowanie się do tych kilku prostych zaleceń może w krótkim czasie poprawić Twoje samopoczucie. Pierwsze pozytywne efekty powinny pojawić się już po kilku dniach. 

3. Praktykuj ajurwedyjskie rytuały

Ponieważ dosze różnią się między sobą, potrzebują także odpowiednich dla siebie rytuałów. Stosowane regularnie, ajurwedyjskie masaże, olejowanie ciała czy czyszczenie języka działają kojąco na układ nerwowy i pozwalają wykrywać ewentualne nieprawidłowości we wczesnym stadium. 

Przykładem ajurwedyjskiego rytuału polecanego każdemu, niezależnie od konstytucji, jest czyszczenie języka. Poświęcając na ten zabieg dosłownie kilka chwil co rano, mamy szansę regularnie przyglądać się bliżej kondycji organizmu (którą w znacznym stopniu wyczytać można właśnie z języka). Korzystając ze specjalnego miedzianego narzędzia, oczyszczamy jamę ustną z bakterii, wzmacniając zęby i chroniąc dziąsła przed infekcjami.

4. Wybierz aktywność odpowiednią dla swojej konstytucji

Każda z dosz potrzebuje nieco innej aktywności fizycznej, która będzie równoważyła jej nadmierne gromadzenie się w ciele i umyśle. Rozkojarzonym Vatom pomoże spokojna joga, senne Kaphy pobudzi bieganie na łonie natury, a gorąca Pitta poczuje ulgę, pływając w basenie. Oczywiście, są także aktywności, które przysłużą się im wszystkim doszom. Jedną z nich bez wątpienia jest spacerowanie. Jest to często najlepszy punktem do rozpoczęcia przygody ze sportem.  Należy oczywiście pamiętać, aby spacery były regularne. 

I tak oto wróciliśmy do punktu pierwszego dotyczącego rutyny. Ajurweda to systematyczne powtarzanie zbioru prostych działań, które poprawiają nasze samopoczucie i zdrowie. Proste, prawda?

Serdecznie polecamy https://ayuhealing.pl/. To dobra energia 🙂

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here