Decydując się na zakup elektrowni słonecznej, inwestor musi podjąć wiele ważnych decyzji. Przede wszystkim musi zapoznać się z ofertą paneli fotowoltaicznych na rynku. Dobrym pomysłem jest, skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która pomoże dobrać optymalne rozwiązanie, zapewni również montaż całej instalacji. Na rynku dostępne są równe rodzaje paneli o odmiennej jakości i parametrach. Jakie panele fotowoltaiczne wybrać i na co zwrócić uwagę?

Nikt nie odpowie lepiej na to pytanie niż forum użytkowników paneli fotowoltaicznych, którzy mają wieloletnie i praktyczne doświadczenie. Dlatego utworzyliśmy na Facebooku grupę o nazwie Jakie Panele Fotowoltaiczne Forum. Zapraszamy do dyskusji w grupie oraz do komentowania treści niniejszego artukułu.

Najpopularniejsze rodzaje paneli słonecznych

Ogniwa pierwszego typu, czyli grubowarstwowe zostały wyprodukowane z krzemu, podzielić je można na:

1. Panele monokrystaliczne

Stworzone z ogniw opracowanych z jednego kryształu krzemu o wysokim poziomie czystości, stąd określane są jako monokrystaliczne. Odznaczają się przede wszystkim jednolitym kolorem, przeważnie czarnym oraz niestandardowym kształtem (okrojone koło ośmiokąt). Taki typ paneli zapewnia najwyższą sprawność ze wszystkich dostępnych produktów na rynku fotowoltaicznym, wynosi ona około 15-20 procent. Panele monokrystaliczne produkowane są podczas zaawansowanego i czasochłonnego procesu, stąd właśnie ich wyższa cena od innych modeli.

2. Panele polikrystaliczne

Kolejny często wybierany rodzaj paneli, charakteryzujący się kwadratowym albo prostokątnym kształtem. Powstają one z paru kryształów krzemu, przez co ich powierzchnia jest niejednorodna i posiada paski. Ich charakterystyczną cechą jest niski spadek mocy obecny przy wzroście temperatury. Takie modele mają niższą sprawność od paneli monokrystalicznych i oscyluje ona na poziomie od 14 do 16 procent. Ze względu na ich niższą wydajność, można je zakupić w atrakcyjniejszej cenie.

Na co zwrócić uwagę wybierając panele fotowoltaiczne?

Warto porównać ze sobą parę najważniejszych parametrów technicznych paneli, a przede wszystkim:

Sprawność paneli fotowoltaicznych

Najważniejszym parametrem całej instalacji jest jej sprawność, czyli procentowy stosunek maksymalnej mocy elektrycznej, do mocy promieniowania światła słonecznego dochodzącego do powierzchni fotoogniw. Oczywiście im większa ich sprawność, tym lepiej dla inwestora, ponieważ umożliwi to pozyskanie niezbędnej mocy z paneli o mniejszej powierzchni.

Moc szczytowa

Kolejny ważny czynnik przy wyborze paneli fotowoltaicznych. Moc szczytowa jest to moc elektryczna pozyskiwana w najlepszych warunkach laboratoryjnych. Według wskaźnika STS optymalne warunki są przy natężeniu docierającego do paneli promieniowania słonecznego wynoszącego 1000W/m2 oraz temperaturze wynoszącej 25 stopni Celsjusza. Jednakże w niewielu przypadkach panele fotowoltaiczne są w ogóle w stanie, osiągnąć swoją moc szczytową, ponieważ promieniowanie jest zmienne i zależy od aktualnego zachmurzenia. W naszych warunkach klimatycznych przeciętna moc paneli fotowoltaicznych w ciągu roku wynosi ok. 10 procent mocy szczytowej.

Tolerancja mocy

Innym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest tolerancja mocy. Mówi ona o tym, jak duża może być różnica pomiędzy mocą rzeczywistą, a nominalną mocą szczytową ogniwa. W przypadku kiedy producent podał tolerancję mocy dodatnią, wówczas można mieć pewność, iż rzeczywista moc szczytowa panelu nie będzie mniejsza od tej podanej nominalnej. Na mniejszą moc paneli wpływa temperatura fotoogniw.

Wybór instalacji fotowoltaicznej

Przeważnie wielkość instalacji zależy od dostępnego miejsca na dachu, które może zostać zagospodarowane, właśnie na montaż paneli słonecznych. Zazwyczaj dzięki panelom słonecznym można uzyskać moc na poziomie 3-5 kW, czyli moc wystarczająca całkowicie na pokrycie potrzeb domu jednorodzinnego, w którym mieszka na przykład 4-osobowa rodzina. Podczas dokonania wyboru dotyczącego wielkości instalacji, najważniejsza jest moc, którą można uzyskać z jednego panela oraz jego sprawność. Powinna być ona wystarczająca najlepiej do pokrycia całego zapotrzebowania domowników na energię elektryczną, w ten sposób można zaoszczędzić wiele pieniędzy na rachunkach. Moc jest najwyższa w czasie niskich temperatur oraz spada razem z ich wzrostem. Niezbędne jest więc dobranie wielkości elektrowni słonecznej z uwzględnieniem wielkości zużycia i możliwego miejsca na montaż instalacji. Decydując się na panele słoneczne najlepiej wybrać te wysokiej jakości, znanych producentów, które są cenione na rynku fotowoltaiki. Firma powinna zapewniać kompleksową usługę, pomóc w doborze instalacji, montażu, a także we wszystkich problemach, związanych z późniejszym użytkowaniem paneli. Zastanawiając się na tym pamiętaj, że Jakie Panele Fotowoltaiczne Forum jest dobrym miejscem na zapoznanie się z opiniami osób, które już zdecydowały się na korzystanie z zielonej energii.

Panele fotowoltaiczne umożliwiają na uzyskanie sporych oszczędności w kosztach energii dla potrzeb własnego gospodarstwa domowego. Wysokiej jakości instalacja zagwarantuje tanią energię na długie lata i uniezależni znacząco od dystrybutorów energii, co jest bardzo ważne, zwłaszcza z tego względu, że ceny prądy idą cały czas w górę. Wystarczy ją odpowiednio dobrać, aby cieszyć się z jej niewyczerpanych możliwości.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here