Kołdra i poduszki dla dziecka

Jaki rozmiar pościeli dla dziecka wybrać?

Przed zakupem kołdry i poduszki należy określić ich rozmiar. Ten dopasowuje się orientacyjnie do wieku dziecka, a tym samym do jego wzrostu. Pościel nie powinna być ani za mała, ani zbyt duża, dlatego warto trzymać się standardowych przedziałów:

  • dla dzieci do 1- 2 roku życia odpowiednia będzie kołdra 90×120 oraz poduszka 40×60,
  • dla dzieci od 2 do 5 roku życia odpowiednia będzie kołdra 100×135 i poduszka 40×60,
  • dla dzieci od 5 do 10 roku życia odpowiednia będzie kołdra 140×200 i poduszka 70×80,
  • dla dzieci po 10 roku życia i nastolatków odpowiednia będzie kołdra 160×200 i poduszka 70×80.

Wybierając zestaw pościeli dla niemowlaka Bellastoria, należy zwrócić uwagę również na kształt poduszki – powinna być płaska, aby zapewniała właściwe ułożenie kręgosłupa w trakcie snu. 

Wypełnienie pościeli dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Pościel dla dzieci musi być antyalergiczna i łatwa do utrzymania w higienicznej czystości. Większość maluchów cierpi dzisiaj na różnego typu alergie, dlatego wybór wypełnienia z naturalnego puchu nie jest zalecany. Zdecydowanie bezpieczniejsze są wypełnienia syntetyczne, które nie wywołują reakcji alergicznych i nadają się do częstego prania w pralce. Najpopularniejsze są w tym przypadku włókna poliestrowe, które charakteryzuje wysoka sprężystość, lekkość i elastyczność. Istnieją też mieszanki włókien syntetycznych i naturalnych – bambusowych, które mają właściwości antybakteryjne. O bezpieczeństwie zastosowanego w kołdrze i poduszce wypełnienia świadczy posiadany przez produkt certyfikat OEKO TEX. Jeśli wyrób może poszczycić się takim oznaczeniem, z pewnością będzie odpowiedni dla niemowląt i małych dzieci. 

Poszycie pościeli dla dziecka – jakie wybrać?

Podczas gdy wypełnienie dziecięcej pościeli powinno być syntetyczne, aby nie wywoływało alergii, tak już poszycie, czyli zewnętrzna tkanina na kołdrze i poduszce powinna być jak najbardziej naturalna. Zastosowanie znajdują tutaj materiały takie jak bawełna, bambus czy ich mieszanki. Ich włókna charakteryzuje:

  • miękkość,
  • hipoalergiczność,
  • chłonność,
  • przewiewność,
  • wytrzymałość.

Pościel z poszyciem bawełnianym lub bambusowym jest przyjemna w dotyku, gładka i odporna na częste pranie. Pozwala dziecięcej skórze swobodnie oddychać i skutecznie odprowadza ewentualną wilgoć, dbając o komfortowy, nieprzerwany nocny wypoczynek. Jeśli rodzic planuje korzystać z pościeli wraz z poszewkami, powinien dobrać dla dziecka tekstylia z tych samych materiałów. 

Wyspane dziecko cieszy się dobrym samopoczuciem i lepszym zdrowiem, dlatego warto zadbać, aby spało w komfortowych warunkach. Do tego niezbędny jest natomiast wybór takiej pościeli, która będzie dla małego człowieka bezpieczna i wygodna, koniecznie antyalergiczna. 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here