Miód jest nie tylko smaczny i naturalny, ale także posiada właściwości lecznicze. Od wieków stosowany jest na różnego typu dolegliwości zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Jest on nieoceniony podczas przeziębienia, gdyż działa jak antybiotyk, a przy tym nie trzeba martwić się żadnymi skutkami ubocznymi. Wyróżnia się wiele gatunków miodów, które różnią się od siebie właściwościami, smakiem i kolorem. Jednym z najpopularniejszych w Polsce jest miód rzepakowy, który nazywany jest miodem wiosennym – pozyskiwany jest w okresie kwitnienia rzepaku (kwiecień, maj). Jakie działanie wykazuje miód rzepakowy i dlaczego warto zawsze mieć go pod ręką?

Co znajduje się w miodzie rzepakowym?

Miód rzepakowy jest bardzo popularnym rodzajem miodu w Polsce. W zależności od roślin, z których został zebrany nektar, może mieć lekko słomkowy odcień czy też zielone zabarwienie. Zdarza się nawet, że w stanie płynnym jest bezbarwny. W wyniku krystalizacji zaś przybiera barwę białą bądź szarokremową. Jako, że miód ten obfituje w glukozę i charakteryzuje się małą zawartością wody, proces krystalizacji przebiega bardzo szybko – nawet po kilku dniach po zebraniu go z ula. Jeśli chodzi o smak miodu rzepakowego, to jest on bardzo łagodny, lekko gorzkawy i nieco mdły. W miodzie tym znajdują się olejki eteryczne, związki goryczkowe, flawonoidy, garbniki, biopierwiastki, saponiny, witaminy, alkaloidy, kwas nikotynowy, cholina, kumaryna oraz cukry proste z przewagą glukozy. W miodzie rzepakowym znajdują się cenne składniki mineralne takie jak bor, potas, żelazo i magnez. Dodatkowo są w nim witaminy z grupy B, witamina C i K.

Właściwości miodu rzepakowego

 

miód rzepakowy właściwości
Miód rzepakowy właściwości

Na co pomaga miód rzepakowy i jakie są jego właściwości? Okazuje się być bardzo pomocny w przypadku dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, gdyż zawiera substancje wspierające pracę serca i siłę jego skurczów. Ponadto przyczynia się do rozszerzenia naczyń wieńcowych, dzięki czemu mięsień serca jest lepiej dotleniony oraz odżywiony. Po miód ten warto sięgać także dlatego, ze zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń miażdżycowych. Polecany jest również osobom borykającym się z nadciśnieniem, jako że obniża ciśnienie i zawiera potas wpływający korzystnie na pracę serca. Co więcej, miód rzepakowy działa odtruwająco, wspierając pracę wątroby. Wspomaga również pracę pęcherzyka żółciowego i przemianę tłuszczów. Właściwości miodu rzepakowego są korzystne w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Nie tylko wzmacnia system immunologiczny, ale także działa łagodząco na błonę śluzową zainfekowanego gardła. Posiada również właściwości antybakteryjne i antybiotyczne.

Na co jeszcze pomaga miód rzepakowy

Właściwości miodu rzepakowego sprzyjają także w przypadku problemów trawiennych w postaci zgagi i wzdęć. Podobnie zresztą jak w przypadku wrzodów żołądka. Miód ten jest bardzo pomocny także w przypadku ran wrzodowych i nadżerek. Można stosować go nie tylko wewnętrznie, ale także zewnętrznie na rany, gdyż przyśpiesza proces gojenia oraz oczyszcza ranę i chroni ją przed zakażeniem. Warto mieć go pod ręką również przy infekcjach dróg moczowych i nerek. Jest to świetny produkt dla osób osłabionych, gdyż działa odżywiająco i regenerująco na organizm. Wobec tego polecany jest osobom cierpiącym na wyczerpanie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Miód rzepakowy wzmaga koncentrację i poprawia myślenie. Można go nawet stosować na twarz, gdyż nawilża i wygładza skórę.

Miód rzepakowy – cena

miód rzepakowy cena
Miód rzepakowy cena

Miód ten nie należy do najdroższych. Cena miodu rzepakowego zaczyna się od około 30 zł za 1000 g. Można kupić również większą ilość, na przykład 7 kg za około 150 zł. Wtedy cena za 1 kg miodu rzepakowego wynosi około 22 zł.

 

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się ze znajomi!

 

 

 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here