Ogród botaniczny w Krakowie (Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, łac. Hortus Botanicus Universitatis Jagellonicæ) to przepiękne miejsce, w którym poznasz różnorodne gatunki roślin z całego świata. Ten jedyny w swoim rodzaju ogród znajduje się przy ul. Kopernika 27 w Krakowie.Jest świetnym miejscem na spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi, a nawet osobiście sam na sam z roślinami. Zapraszamy 🙂

Ogród botaniczny w Krakowie w obecnym kształcie  został założony w 1783 roku według projektu Franciszka Kaisera. Powstał na miejscu ogrodu rodziny Czartoryskich, który w 1752 roku odkupili od rodziny Jezuici. Obecnie zajmuje powierzchnię 9,6 hektara i posiada około 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata, w tym prawie 1000 gatunków drzew i krzewów i ponad 2000 gatunków i odmian roślin szklarniowych. Jest to najstarszy ogród botaniczny w Polsce. 

Ogród botaniczny Kraków

Ogród botaniczny UJ w Krakowie

W ogrodzie botanicznym w Krakowie znajdują się różne sekcje tematyczne. Wśród nich znajdziemy:

  • najstarsze okazy
  • sagowce
  • mięsożerne
  • storczyki
  • użytkowe

Jest to świetne miejsce do zapoznania się z różnorodnością roślin z całego świata. Dzięki ścieżkom dydaktycznym, ogród botaniczny w Krakowie jest również znakomitym miejscem do nauki i edukacji.

Ogród botaniczny w Krakowie jest również idealnym miejscem do organizacji sesji zdjęciowych. Kto nie chciałby się pokazać w towarzystwie pięknej natury 🙂 

Zdjęcia roślin na własny użytek można pstrykać bezpłatnie. Jeżeli jednak chcesz zrobić sesję zdjęciową na przykład ślubną, konieczne będzie uiszczenie opłaty. Informacje znajdują się na stronie internetowej ogrodu. 

Jest to również świetne miejsce na spacer lub relaks w pięknym naturalnym otoczeniu.

Ogród botaniczny Kraków

Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody lub po prostu szukasz miejsca na relaks w pięknym otoczeniu natury, ogród botaniczny w Krakowie jest idealnym miejscem dla Ciebie. Możesz podziwiać piękne i niezwykłe rośliny, a także poznać ich pochodzenie, historię, zastosowanie etc. 

Ogród botaniczny w Krakowie jest również ważnym centrum naukowym od stuleci. Nauka botaniki na potrzeby medycyny wykładana była na Uniwersytecie Jagiellońskim już od końca XVI wieku, jednak w tamtym uczelnia nie posiadała jeszcze ogrodu badawczego. W 1756 roku ówczesny rektor uczelni dr. Kazimierz Stepkowskiego, zapisem w wysokości 5 tys. złotych umożliwił wstępne prace przy założeniu ogrodu.  

Muzeum Ogrodu Botanicznego

W ogrodzie botanicznym w Krakowie znajduje się również Muzeum. Jest to najstarsza polska kolekcja botaniczna o charakterze muzealnym, związana ściśle z działalnością naukową i dydaktyczną Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znajdziesz tam różne ciekawe zbiory, ich dzieje oraz historie badaczy. 

Edukacja dla dzieci i nie tylko 

Ogród botaniczny w Krakowie jest również ważnym miejscem dla edukacji dzieci. Organizuje liczne warsztaty i prelekcje dla przedszkoli, szkół podstawowych i średnich ale też dla dorosłych.

Możesz skorzystać z tras wycieczek o różnych tematykach, które można odpowiednio modyfikować do potrzeb edukacyjnych. 

Dostępne jest również zwiedzanie ogrodu z przewodnikiem. Taka wycieczka trwa około 60-75 minut. 

Podsumowanie

Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody lub po prostu szukasz miejsca na relaks w pięknym otoczeniu, ogród botaniczny w Krakowie jest idealnym miejscem dla Ciebie. Jest to miejsce pełne piękna natury, różnorodności roślin i unikalnych doświadczeń. 

Serdecznie zapraszamy Cię do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca i cieszenia się naturą.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogr%C3%B3d_Botaniczny_Uniwersytetu_Jagiello%C5%84skiego

https://ogrod.uj.edu.pl/

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here