Ahoj!

Zastosowań plastiku jest wiele. Można robić fajne rzeczy z butelek typu PET – np. największą na świecie łódź z plastikowych butelek.  Można też używać plastiku do robienia pieniędzy.

Dokładnie tak, i nie chodzi tu o karty kredytowe lecz o plastikowe banknoty robione z polimerów  –  to taki przeźroczysty plastik z którego robi się m.in. kubeczki, z których pijecie soki czy inne napoje na festiwalach czy koncertach muzycznych.

Polimerowe pieniądze pierwszy raz odnotowano w Australii w 1973 roku. Przez ponad dwadzieścia lat takie pieniądze stały się bardzo popularne na całym świecie. I tak teraz można je spotkać np. w Brazylii, Hongkongu, Wietnamie Rumunii czy Kanadzie.

Taka kasa jest bardzo fajna z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim jest wodoodporna , po drugie nie tak łatwo ją rozedrzeć  (kto w ogóle rozdziera pieniądze?! (sic!)) , można je wielokrotnie zginać, a dzięki nie chropowatej powierzchni nie przenoszą tak dużej ilości bakterii.

Nam osobiście dolary Kanadyjskie bardzo się podobają (w sumie tylko takie miał nasz “Kapitan Grzesiu” – którego możecie poznać w jednej z akcji #HaloRzeka)

Plastikowe banknoty

Plastikowe banknoty

Wśród europejskich krajów również Rumunia może pochwalić się banknotami wykonanymi z tworzyw sztucznych. Tak oto wygląda Rumuński Lej:

Rumuński Lej wykonany z plastiku - ekologo -plastikowe banknoty

Plastikowe banknoty w Rumunii - ekologo prezentuje

Brytyjczycy planują plastikowe funty wprowadzić do obiegu już w 2016 roku. Ciekawe czy my kiedyś dorobimy się plastikowych złotówek? Fajnie by było, bo plastikowa kasa to taka trochę eko kasa.

A Wy chcielibyście plastikowe banknoty?

 

Peace!

 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here