Pogoda dla gmin interesuje głównie przedstawicieli samorządów lokalnych, którzy organizują wydarzenia dla społeczności i zależy im na tym, aby pogoda dopisała.

W ekologo również organizujemy wydarzenia regularnie i także zależy nam na dobrej i pewnej pogodzie. Nabraliśmy już doświadczenia w tym, gdzie sprawdzać prognozę pogody. W tym artykule dzielimy się naszymi spostrzeżeniami z wszystkimi czytelnikami, których interesuje pogoda dla gmin.

Prognozę pogody dla gmin internauci sprawdzają najczęściej w popularnych portalach informacyjnych lub pogodowych takich jak:

 • pogoda.onet.pl
 • pogoda.interia.pl
 • pogoda.wp.pl
 • tvnmeteo.tvn24.pl
 • twojapogoda.pl
 • pogodynka.pl
 • instytutmeteo.pl

Przedstawiane tam informacje pogodowe są ogólne i pozwalają jedynie w przybliżeniu ocenić, czy w danym dniu będzie padał deszcz. Często nie wiemy natomiast, w jakich dokładnie godzinach możemy liczyć na słońce, a kiedy będziemy musieli chować się przed deszczem.

Pogoda dla gmin to informacja, która nie jest przedstawiana bezpośrednio w internetowych serwisach pogodowych. Najczęściej prognozy przedstawiane są dla większych miast wojewódzkich, a także dla mniejszych miast. Nie znaleźliśmy natomiast prognozy pogody przedstawianej dla poszczególnych gmin. Wygląda na to, że musimy sprawdzać prognozy dla miast, które znajdują się w najbliższej okolicy po to, aby sprawdzić pogodę dla gminy.

Prognozy pogody dla gmin, z których korzystamy

 

Pogoda dla gmin od Meteo.pl
foto: zrzut ekranu z meteo.pl

Jedną z najchętniej używanych prognoz pogody jest Meteo.pl. Jest to tzw. numeryczna prognoza pogody dostarczana przez Uniwersytet Warszawski. Do wyboru są trzy modele:

 1. Model UM – Unified Model opracowany przez meteorologów z Wielkiej Brytanii i rozwijany przez instytucje na całym świecie.
 2. Model COAMPS – Coupled Ocean Atmosphere Mesoscale Prediction System używany na przykład przez wojsko.
 3. Model WAM – Wind Wave Modeling, który przedstawia prognozy na podstawie informacji o falach wiatrowych.

Prognoza pogody dostarczana przez Meteo.pl daje szczegółowy wgląd w informacje takie jak:

 • temperatura powietrza i jej zmiany
 • opady atmosferyczne wraz z wilgotnością powietrza
 • ciśnienie atmosferyczne
 • prędkość i kierunek wiatru
 • podstawa i wierzchołek chmur
 • rodzaj zachmurzenia

Prognoza pogody pokazująca na żywo ruch chmur i opadów

Pogoda dla gmin z aplikacji Pogoda&Radar
foto: zrzut ekranu ze smartfona z aplikacją Pogoda&Radar

Świetnym uzupełnieniem jest prognoza przedstawiana na czeskiej stronie radareu.cz. Do dyspozycji mamy mapę całej Europy (jak w zdjęciu tytułowym artykułu) z nałożonymi na nią obszarami, w których występują opady. Co najfajniejsze, mapa przedstawia na żywo ruch chmur deszczowych, dzięki czemu potrafimy bardzo dokładnie ocenić kiedy opady się zaczną i kiedy skończą.
Dane z radarów pogodowych możemy podglądać także w aplikacji mobilnej Pogoda&Radar. W wersji mobilnej również widzimy mapę Europy i nałożone na nią obszary, w których występują opady. Dodatkowo wersja na telefon daje nam możliwość przeprowadzenia symulacji ruchu opadów w najbliższym czasie.

Do wyboru mamy 3 opcje:

 1. aktualnie
 2. +12 godzin
 3. jutro

Instytutmeteo.pl – bardzo dokładna pogoda dla gmin

Na stronie internetowej instytutmeteo.pl można znaleźć bardzo szczegółowe dane dotyczące prognozy pogody właściwie dla każdego miejsca w Polsce. Siatka punktów pomiarowych oraz punktów, dla których tworzona jest prognoza pogody jest bardzo gęsta, dzięki czemu możemy lepiej dowiedzieć się, kiedy zacznie padać, albo jaką będziemy mieli temperaturę. W bazie znajduje się zdecydowana większość gmin na terenie całego kraju.

Pogoda dla gmin – również długoterminowa

Instytutmeteo.pl oferuje najświeższą i dokładną prognozę pogody na 24 godziny, a także na kolejny dzień. Prezentowana jest również prognoza pogody na weekend. Ważną informacją zawartą na stronie internetowej jest długoterminowa pogoda dla gmin. Realna prognoza długoterminowa obejmuje 7-16 kolejnych dni i takie też dane prezentowane są na stronie Instytutu Meteo.

Prognoza w formie meteogramów

Specjalnie z myślą o osobach interesujących się meteorologią lub wykorzystujących zjawiska pogodowe do pracy czy aktywności fizycznych publikowana jest prognoza pogody pokazana na meteogramach. W formie wykresów prezentowany jest trend temperatury, ciśnienia, opadów, zachmurzenia, grubości pokrywy śnieżnej, prędkości i porywów wiatru, a także wysokości podstawy chmur oraz energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie. Dwie ostatnie dane są szczególnie potrzebne osobom uprawiającym sporty lotnicze – na przykład paralotniarstwo czy szybownictwo.

Podsumowanie

Polska jest krajem, który znajduje się w strefie klimatycznej umiarkowanej ciepłej przejściowej. Oznacza to, że na północnym zachodzie przeważają wpływy morskie cech klimatu, a na wschodzie kontynentalne. Chociaż w skali globalnej nasz kraj nie jest duży, pogoda w poszczególnych miastach naszego kraju może się bardzo różnić. Przejściowość klimatu powoduje też sytuacje, w których w jednej miejscowości na przykład pada śnieg, a w innej, 30 km dalej świeci słońce i są dodatnie temperatury. Jeszcze bardziej zróżnicowany klimat panuje w górach. Warto, więc sprawdzając pogodę, korzystać z dostępnych źródeł, które znakomicie się uzupełniają i pokazują dokładne prognozy z dużym stopniem dokładności.

 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here