W mediach znowu głośno o stanie polskiego powietrza. Polski Alarm Smogowy włączony. Ludzie w miastach  protestują ponieważ stężenie substancji szkodliwych w powietrzu przekracza normy o nawet kilkaset procent. Najgłośniej wyje Krakowski Alarm Smogowy. 

Alarmy Smogowe w Polsce

Już końcem 2012 roku na facebooku powstała społeczność Krakowski Alarm Smogowy, która obecnie zrzesza ponad 25 tys. fanów/uczestników społeczności. Na profilu pojawia się dużo informacji o stanie powietrza w Krakowie oraz innych miastach Polski, o działaniach polskich i europejskich instytucji mających poprawić stan czystości powietrza. Można również znaleźć mnóstwo linków do informacji o temacie w mediach.  Oprócz profilu krakowskiego  alarmu smogowego powstały też inne „społecznościowe” Alarmy Smogowe w Polsce jak Dolnośląski, Śląski, Podhalański, Warszawski, Zabrzański, Łódzki czy Jeleniogórski. Obecnie wszystkie te lokalne inicjatywy połączyły siły tworząc Polski Alarm Smogowy i zachęcając do podpisania się pod apelem do Prezydenta RP.

Lucjan i syn – nie daj im zarobić – apel

Inicjatywa rozpoczęła się kampanią promocyjną Lucjan i syn – Polski Alarm Smogowy. Lucjan razem z synem prowadzi zakład pogrzebowy. Na pewno jest wdzięczny za stan polskiego powietrza ponieważ biznes idzie mu coraz lepiej. Nie pozwólmy na to! Od startu akcji pod apelem do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego podpisały się już 4173 osoby z różnych miejsc Polski. My właśnie złożyliśmy swój podpis pod apelem. Liczymy na to, że za jakiś czas poczujemy skutki tej obywatelskiej inicjatywy i będziemy oddychać czystszym powietrzem. Zrób to samo, podpisz się pod apelem tutaj: Polski Alarm Smogowy Apel

polski apel smogowy apel

 

 

A oto kampania promująca akcję. Nam się podoba. A Tobie ?

Jak produkować świeże powietrze w miastach?

W ekologo chcemy inspirować i pokazywać rozwiązania. Wzięliśmy więc temat smogu w miastach pod lupę i w poszukiwaniu inspiracji dotarliśmy aż do Indii, do Delhi, gdzie pewien przedsiębiorca pokazuje jak produkować świeże powietrze w miastach.

2 Comments

  1. W pelnej turystow Wisle smrod z palonego byle czego jest przenikliwy! Mieszkancy poruszaja sie tylko samochodami i pewnie uwazaja ze ich to nie dotyczy. Przeczy jednak temu liczba zgonow! Porazajaca – umieraja ludzie mlodzi, glownie choroby nowotworowe!
    Ale rakotworczy flot, niskiej jakosci wegiel, drewno i smieci, w tym plastik wyczuwa sie w powietrzu przechodzac obok poszczegolnych domow!
    Zgroza.
    Do tego oplata klimatyczna. Za co ?
    Swiadomosc mieszkancow bardzo niska – nawet Ci ktorych stac na gaz, nadal uwazaja ze byle czym lepiej. Do dolina, wszystko sie tu kisi od smrodu!

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here