Ranking najwyższych budynków z drewna

0
1525

Ostatnio zainteresował nas temat budynków z drewna. Znamy już domy z drewna budowane własnoręcznie, ale czy są też wieżowce? Otóż są. Postanowiliśmy więc stworzyć ranking najwyższych budynków z drewna. Zainpirował nas materiał wideo, w którym Pan Arthur Buchardt opowiada o najwyższym drewnianym budynku na świecie, który stworzył w Norwegii.

Zerknij dalej.

Najwyższy drewniany budynek świata

Oto najwyższy na świecie budynek z drewna – Mjøstårnet firmy Voll Arkitekter w Brumunddal w Norwegii został uznany za najwyższy drewniany budynek na świecie przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat.

Budynek mierzy 85,4 m i został zbudowany z drewna klejonego krzyżowo (CLT). Jest to pionierski materiał, który pozwala architektom budować wysokie i wytrzymałe budynki z drewna.

Drugi najwyższy budynek drewniany

Obecnie drugim najwyższym budynkiem drewnianym (wcześniej zajmował pierwsze miejsce na podium) jest 53-metrowy Brock Commons Tallwood House w Vancouver, który ma hybrydową konstrukcję z drewna i betonu. 

Trzecie miejsce na podium najwyższych drewnianych budynków

Trzecie miejsce dla Treet w Bergen w Norwegii, którego wysokość to 49 metrów. Treet był kiedyś najwyższym budynkiem drewnianym w Norwegii, dopóki Mjøstårnet nie został ukończony w marcu 2019 roku.

Wieżowce z drewna

Najwyższy drewniany budynek na świecie – Mjøstårnet w Norwegii ma 18 pięter i jest obecnie najwyższym drewnianym budynkiem na świecie. Budynek zawiera apartamenty, hotel Wood, basen, powierzchnie biurowe i restaurację.

Firma Moelven Limitre specjalizująca się w drewnianych budowlach, zainstalowała drewnianą konstrukcję budynku, w tym szyby wind wykonane w całości z CLT oraz kolumny wykonane z drewna klejonego warstwowo (glulam). Glulam jest wykonany z drewna, które jest strugane, a następnie sklejane w celu utworzenia słupów lub belek i może być stosowane zamiast elementów betonowych lub stalowych.

Budynek Mjøstårnet był budowany jednocześnie po cztery kondygnacje w pięciu etapach budowy. Do podniesienia prefabrykowanych sekcji i płyt podłogowych na miejsce zastosowano wewnętrzne rusztowanie i duży dźwig.

Ponieważ Brumunddal jest przemysłowym obszarem Norwegii, który jest jednocześnie zalesiony, materiały pozyskiwano lokalnie.

Ponieważ obszary miejskie stają się coraz bardziej zaludnione i zabudowane gęściej niż kiedykolwiek, a liczba wznoszonych wysokich budynków na całym świecie nadal rośnie, wielu architektów postrzega technologię CLT  jako bardziej zrównoważony materiał budowlany.

Dla przykładu.

Firma Anders Berensson Architects opracowała propozycję miasta złożonego z 31 drewnianych drapaczy chmur w Sztokholmie.

W Wielkiej Brytanii architekci wezwali rząd do zwolnienia CLT z zakazu stosowania palnych materiałów okładzinowych. Materiał jest nie tylko bardziej przyjazny dla środowiska niż stal, ale także uznawany jest za trudnopalny i samogasnący bez wydzielania toksycznych oparów.

Ciekawe źródła do sprawdzenia:

https://noizz.pl/design/mjostarnet-to-najwyzszy-drewniany-wiezowiec-swiata-stanal-w-norwegii/2elw73r?fbclid=IwAR2J98qfMVcdtQZIwqfiOwROr5qs11wV10s_NNDn-0Q6lji1aSN2Q4rfgC0

https://www.dezeen.com/2019/03/19/mjostarne-worlds-tallest-timber-tower-voll-arkitekter-norway/

Znasz więcej wysokich drewnianych budynków? Napisz o nich w komantarzach. Chętnie razem z Tobą rozwiniemy Ranking najwyższych budynków z drewna o kolejne pozycje.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here