jak prawidłowo zgniatać butelki - czy z nakrętką czy bez

Zgniatanie butelek jest dobrym uczynkiem – warto minimalizować objętość odpadów. Temat ogólnie rozpala emocje, ponieważ wciąż mówimy o zgniataniu butelek plastikowych PET, których już dawno powinno nie być, zdecydowanie za dużo jest platiku w morzach, w lasach, na półkach sklepowych – wszędzie. Jednak żyjemy w takim właśnie świenie i powinniśmy jak najlepiej robić to, co robić możemy. Oto 3 rzeczy, które możemy robić lepiej, zgniatając butelki.

1. Nakrętki wyrzucaj osobno, bo to inny surowiec wtórny

Nakrętki to bardzo cennny surowiec wtórny, ale pod warunkiem, że jest przetwarzany odrębnie od samych butelek. Dlatego nie powinno się zakręcać butelek po zgnieceniu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na przykład na:

2. Odkładaj nakrętki na akcję charytatywną

Czy zakręcać butelki po zgnieceniu? Nie. Lepiej odkładać nakrętki na akcję charytatywną. W Polsce wciąż jest mnóstwo akcji, które polegają na zbieraniu nakrętek, aby je sprzedać, a z pozyskanych pieniędzy sfinansować na przykład zakup wózka inwalidzkiego.

W październiku 2019 roku, była o tym mowa w programie „Dzień Dobry TVN”: https://dziendobry.tvn.pl/a/na-czym-polega-zbieranie-nakretek-jakie-zbierac

3. Nie marnuj czasu na odkręcanie i zakręcanie butelek podczas zgniatania

Twój czas jest bardzo cenny. Czas to pieniądz. Nie marnuj czasu na odkręcanie i zakręcanie butelek podczas ich zgniatania. Tym bardziej, że nie powinno się zakręcać zgniecionych butelek.

Prawidłowo zgnieciona butelka to taka, z które zdejmiesz etykietę i nakrętkę (i najlepiej jeszcze ten mały pierścień po nakrętce).

Ten artykuł publikujemy w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii ekologo4planet.eu

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here