Apple goni konkurencyjnych gigantów technologicznych w wykorzystaniu zielonej energii. Najnowsza inwestycja, która ma dostarczać 130 megawatów energii elektrycznej powstaje w Californi 200 km na południe od siedziby firmy.

W 2013 roku, aby dogonić rywali, Apple zatrudniło na stanowisko szefa do spraw środowiska byłą szefową Federalnej Agencji Ochrony Środowiska USA, Lisę Jackson. Producent iPhone’a chce w ten sposób sprawnie wychodzić naprzeciw wyzwaniom zrównoważonego rozwoju. Zaledwie rok później Apple ogłasza swoją nową inwestycję za 850 mln dolarów, która wykorzystuje odnawialne źródła energii, czyli słońce do zaopatrzenia swoich biur w prąd.

Cała inwestycja ma dostarczać łącznie 280 megawatów energii, w czym Apple ma 130 megawatów udziału. Pozostałe 150 megawatów sprzedawane będzie firmie energetycznej PG&E (Pacific Gas & Electric). Energia ze słońca nie będzie przesyłana bezpośrednio do biur firmy. Najpierw popłynie do sieci energetycznej, do której są podłączeni. W ten sposób zakupywana przez Apple energia z „brudnych” źródeł będzie równoważona przez tą, dostarczaną przez odnawialne źródła energii.

Nie jest to pierwsza inwestycja firmy Steva Jobsa. Apple trzymało w tajemnicy swoje projekty rozbudowy infrastruktury czystej energii co niekorzystnie wpływało na ich wizerunek. W 2012 roku zaczęła powstawać farma fotowoltaiczna Apple zasilająca ich centrum danych w Stanie North Carolina na wschodnim wybrzeżu, w miejscu gdzie swoje centra danych mają również Google i Facebook.Przy okazji znaleźliśmy ciekawą relację z wyprawy po okolicy, gdzie giganci z doliny krzemowej usytuowali swoje centra danych. Jest to coś ekstra dla geeków 🙂 Na mapach google pokazane jest jak zwiedzają okolice, gdzie znajduję się centra danych Google, Facebooka i Apple.

Nas bardzo cieszy to, że duże korporacje wydają miliony na odnawialne źródła energii i budują farmy fotowoltaiczne. Oznacza to, że będą potrzebowali mniej energii, której produkcja zanieczyszcza Planetę Ziemię. Liczymy na to, że darmowa energia ze słońca będzie jak najszybciej tania i dostępna dla każdego. Wspominaliśmy już o tym jak działają kolektory słoneczne. Rozglądamy się w temacie zielonej energii, będziemy pisać więcej, a Ty zajrzyj do nas znów niedługo 🙂

Ahoy!

 

źródła: forbes.com, youtube.comgigaom.com

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here