Ekologia i ekonomia ogrzewania jest dzisiaj bardzo w modzie. Chcemy bowiem zarówno nie płacić więcej za ciepło niż jest to niezbędnie potrzebne, a jednocześnie dbać o środowisko naturalne.

Dużo można uzyskać stosując tak zwane promienniki podczerwieni. Postanowiliśmy sprawdzić jak te urządzenia działają i dlaczego ich stosowanie wydaje się najbardziej optymalnym wyjściem z sytuacji.

Najbardziej ekologicznym źródłem ciepła jest wykorzystanie energii elektrycznej, najlepiej wytworzonej z tak zwanych odnawialnych źródeł (zielona energia). Co prawda w Polsce znakomita większość prądu i tak pochodzi ze spalania węgla w elektrowniach, jednak to spalanie odbywa się w o wiele bardziej kontrolowanych warunkach, niż palenie węglem w domu, by go ogrzać. Wobec tego stosowanie wszelkich ogrzewaczy elektrycznych, takich jak choćby promienniki ciepła, jest wciąż o wiele lepsze dla środowiska naturalnego, niż używanie do tego celu węgla, a nawet gazu ziemnego. Ludzi odstrasza jednak aspekt ekonomiczny, powszechnie uważa się bowiem, że prąd jest drogi. Na szczęście wykorzystując promienniki możemy znacznie te opłaty obniżyć.

Wszystko dlatego, że promienniki elektryczne posiadają sprawność bliską 99%. Znaczy to, że taka część zużytego prądu jest de facto przekształcana w ciepło. To jednak nie wszystko. Urządzenia te, w przeciwieństwie do grzejników konwekcyjnych, rozpraszają ciepło po pomieszczeniach w sposób bardzo równomierny. Znacznie zminimalizowany jest tutaj efekt gromadzenia się ogrzanych mas powietrza pod sufitem, natomiast zimnych przy podłodze. Nie marzną nam więc stopy, a z drugiej strony nie musimy grzać tak mocno, by utrzymać w pomieszczeniu komfortową dla nas temperaturę. Wszystko za sprawą rozprzestrzeniania ciepła za pomocą promieni podczerwonych, które są jego doskonałym nośnikiem.

Promienniki ciepła występują zarówno jako urządzenia przenośne, które można używać choćby w nieogrzewanym garażu, piwnicy czy na strychu w czasie jakichś tymczasowych prac, jak również jako ogrzewacze stacjonarne. Te drugi przyjmują postać paneli, które można montować na ścianach lub na suficie. Występują zarówno w wersji przezroczystej jak i w różnych kolorach, co ułatwia dopasowanie ich do wystroju pomieszczenia, bądź niemal całkowite wtopienie w otoczenie.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here