Najstarsze drzewo w Polsce otrzyma 12 tysięcy złotych pomocy

0
19998
najstarsze drzewo w Poslce

Najstarsze drzewo w Polsce to cis, który od około 1300 lat rośnie w Henrykowie Lubańskim koło Lubania (woj. dolnośląskie). Mierzący około 13 metrów wysokości cis pospolity ma obwód pnia 1,5 metra.

Najstarsze drzewo w Polsce potrzebuje pomocy człowieka, ponieważ usychają jego korzenie i konary. Drzewo zwane „Cisem Henrykowskim” ucierpiało w wyniku m.in ubiegłorocznych upałów oraz suszy, które występowały na terenach Polski.  Ponadto nornice, które wykopały tunele pod drzewem, uszkodziły jego system korzeniowy. Na ratunek ponad tysiącletniemu cisowi zmierza Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zamierza przeznaczyć na ten cel 12 tysięcy złotych.

Tym działaniem WFOŚiGW we Wrocławiu wesprze Gminę Lubań, która od paru lat prowadzi akcję ratunkową, próbując ratować niezwykle cenne, najstarsze drzewo w Polsce.

– Przeznaczyliśmy ponad 12 tys. złotych na zakup instalacji i zbiorników do nawadniania oraz wykonanie prac, które zabezpieczą drzewo przed zimowymi mrozami –

mówi Hubert Papaj, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Wsparcie najstarszego drzewa w Polsce trwa już od paru lat

najstarsze drzewo w Europie Wschodniej
fot. Gmina Lubań

Doliczając do tej kwoty sumy wydane dotychczas, „Cis Henrykowski” otrzyma łącznie ponad 25 tyś. złotych. W poprzednich latach samorządowcy z Gminy Lubań zainstalowali w w ziemi specjalistyczną siatkę, która zapobiega przedostawaniu się nornic do systemu korzennego. Dodatkowo zasypane zostały korytarze wykopane przez szkodniki, uszkadzały korzenie drzewa. Najbardziej uszkodzone części korzeni zostały poddane regeneracji, zastosowano również środki pobudzające ich wzrost. Zadbano także o odpowiednie i regularne nawadnianie drzewa. Powstała studzienka do kontroli poziomu wody i wykonano drenaż. Te działania mają zapewnić ponad tysiącletniemu drzewu witalność na dalsze lata życia.

W tym roku wokół pomnikowego cisa zostały rozstawione rusztowania. Na nich zainstalowane są zraszacze i zamgławiacze zapewniające przyjazne warunki roślinie. Zimą na rusztowaniu zostanie rozwieszona folia, która posłuży m.in. do podniesienia temperatury w otoczeniu drzewa. Wnętrze otwartego pnia cisa zostanie zabezpieczone przed przemarzaniem.

– Na wiosnę tego roku zauważyliśmy pozytywne efekty naszych działań, cis wypuścił młode pędy a wyrastające z nich igły wydłużyły się –

cieszy się Zbigniew Hercuń, wójt gminy Lubań.

najstarsze drzewo w Polsce
fot. Gmina Lubań

„Cis Henrykowski” wiele już przeszedł

W długiej historii staruszka nie brakowało dramatycznych wydarzeń. W 1813 roku Kozacy pocięli jego pień szablami. W roku 1989 miał miejsce potężny huragan, w trakcie którego złamała się jedna z odnóg drzewa. Wcześniej obwód jego pnia liczył aż 5 m.

– Lubański cis jest cennym pomnikiem przyrody wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody –

podkreśla Hubert Papaj

– To najprawdopodobniej najstarsze drzewo w Europie Środkowej

dodaje.

Najstarsze drzewo w Polsce – Zobacz Galerię zdjęć

Zdjęcie

najstarsze drzewo w Polsce 1
fot. Gmina Lubań

Zdjęcie

najstarsze drzewo w Polsce 2
fot. Gmina Lubań

Zdjęcie

najstarsze drzewo w Polsce 3
fot. Gmina Lubań

Zdjęcie

najstarsze drzewo w Polsce
fot. Gmina Lubań

Zdjęcie

najstarsze drzewo w Polsce
fot. Gmina Lubań

Zdjęcie

najstarsze drzewo w Polsce
fot. Gmina Lubań

Zdjęcie

najstarsze drzewo w Polsce
fot. Gmina Lubań

źródło: Gmina Lubań | Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu