Piękny ogród to nie tylko równo przystrzyżony trawnik i piękne kwiaty. Drzewa i krzewy wpływają na ostateczną prezencję przydomowej działki, dlatego ich odpowiednia pielęgnacja wymaga wykorzystania różnych rodzajów narzędzi. Oto kompendium wiedzy o pilarkach i sekatorach!

Jakie narzędzia tnące wybrać?

Najprostszym narzędziem ogrodowym jest sekator jednoręczny. To obowiązkowy przyrząd każdego miłośnika krzewów i drzew, ponieważ jego zastosowanie jest niezwykle uniwersalne. Najlepiej sprawdza się w przypadku cienkich i żywych pędów, które muszą być usunięte w celu zapanowania nad rozwijającymi się roślinami. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku żywopłotów, które wymagają zastosowania dedykowanych im narzędzi. Podstawową opcją są sekatory elektryczne z wydłużonym ostrzem, które dzięki dużej mocy i ergonomii użytkowania pozwalają na szybkie usunięcie wystających części berberysów, bukszpanów lub ostrokrzewów. Żywopłoty są również doskonałym materiałem do tworzenia wymyślnych wzorów, dlatego wiele osób decyduje się ponieść fantazji i nadaje swoim krzewom artystycznych kształtów. W takiej sytuacji sekator elektryczny będzie bezużyteczny – najlepszym rozwiązaniem są nożyce akumulatorowe, czyli narzędzie wyposażone w stosunkowo niewielkie ostrze – idealne do precyzyjnych cięć.

Duże rośliny, duże narzędzia

Pielęgnacja roślin ogrodowych jest stosunkowo prosta w przypadku ich niewielkich rozmiarów. Problematyczną kwestią jest jednak zapanowanie nad drzewami i krzewami sporych rozmiarów. Wygodnym rozwiązaniem jest wówczas wybór sekatorów elektrycznych z wysięgnikami, dzięki którym możliwe jest dotarcie do gałęzi położonych na wysokości nawet kilku metrów. W zależności od gatunku drzewa może się jednak okazać, że grube gałęzie i pędy poddadzą się jedynie sile pilarek. Na rynku dostępne są dwa główne ich rodzaje – akumulatorowe i spalinowe. Pilarki akumulatorowe są rzadziej wykorzystywane, ponieważ większość z nich posiada moc nieprzekraczającą 1,2 kW. Ich zaletą jest natomiast niewielki rozmiar, który w połączeniu z przystępną ceną sprawia, że urządzenia te każdego roku zyskują na popularności. Warto jednak zwrócić uwagę na wysoką wartość pojemności akumulatora i odpowiednią wielkość prowadnicy – najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących ogrodników jest wybór narzędzi słabej jakości i o niewystarczających rozmiarach.

Pilarki spalinowe charakteryzują się natomiast zdecydowanie większą mocą i szerszym zastosowaniem. Są one również źródłem większego hałasu i wibracji, ale ich umiejętne użycie pozwala poradzić sobie z każdym rodzajem gałęzi i konarów. Trudno wyobrazić sobie pielęgnację przydomowego sadu bez markowej pilarki spalinowej. W większości ogrodów idealnie sprawdzi się narzędzie o mocy do 2,5 kW, które wyposażone jest w silnik dwusuwowy. Niezależnie od wybranego rodzaju pilarek należy pamiętać o tym, że ich używanie powinno odbywać się w kontrolowanych warunkach otoczenia z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, takich jak na przykład rękawice i okulary ochronne.

Pilarki dostępne są w ofercie sklepu internetowego marki Stiga.

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here